Англия уби мечтата на Ирландия за Голям шлем в Шестте нации

Драматичен гол от ждроб в последната минута спря "детелините" за исторически рекорд

ЕПА/БГНЕС
Трима английски ръгбисти са се втурнали да блокират ирландеца Бънди Аки (с топката) по време на драматичния двубой на лондонския стадион "Туикенам".

Отборът на Ирландия пропусна шанса си за Голям шлем (победи над всички съперници) в тазгодишния турнир на Шестте нации - най-авторитетната ежегодна ръгби надпревара в света. "Детелините" загубиха с 22:23 гостуването си срещу Англия на ст. "Туикенъм". Така те записаха първо поражение в тазгодишния турнир след победи над Франция, Италия и Уелс. Ирландците (16 т.) дори имаха дори шанс да спечелят предсрочно турнира при успех в Лондон, тъй като по-рано днес Шотландия (11 т.) загуби изненадващо с 29:31 от Италия в Рим и съответно отпадна от битката за първото място.

Мачът в Лондон вървеше към победа за тима на Ирландия, който водеше с 22:20 до последната минута. Тогава обаче блесна геният на новия голям талант на английското ръгби Маркъс Смит (25 г.), който с ждроб гол донесе победата на "розите" и преобърна ситуацията в турнира. Сега англичаните излязоха на второ място с 12 т. и дори имат теоретичен шанс да спечелят Шестте нации 2024, ако в последния кръг спечелят срещу Франция в Лион, а Ирландия загуби в Дъблин от Шотландия. Все пак към момента "детелините" имат значително по-големи изгледи да вземат трофея в турнира.

Загубата също така спря серията на ирландците от 11 поредни победи в Шестте нации (от 2022 г. насам), което е изравнен рекорд със серията на Англия (между 2015 и 2017 г.). Съответно един евентуален успех днес щеше да бъде исторически за Ирландия.

На гостите от Дъблин не помогнаха двете фантастични есета на Джеймс Лоу (второто малко преди края, което донесе поредния обрат в мача), а върху крайния резултат повлияха грешки в наказателните и допълнителните удари и от двете страни.

Двубоят се запомни и с влизането в игра през втората част на 37-годишния флай-халф Дани Кеър, който записа мач №100 за Англия.

Утре от 17:00 ч. наше време е последният двубой от четвъртия кръг на надпреварата, в който Уелс приема Франция. Мачът ще се предава пряко по "Макс спорт 1".