Медия без
политическа реклама

България е на път да загърби милиардите от ЕС за енергетика

Депутатите гласуваха до 2028 г. бюджетът да отпуска 250 млн. лв. годишно за рекултивация на терени на Мини Марица Изток

25 Апр. 2024ОбновенаЕкип на Сега
Драгомир Стойнев скъса пътната карта на трибуната, с което предизвика възторжени аплодисменти от партийния си лидер Корнелия Нинова.

България е на път да загърби милиарди левове финансиране по националния план за възстановяване и устойчивост в областта на енергетиката, приемайки решения, които ще направят много трудно получаването на парите.

Предизборно и пред погледа на протестиращи миньори и енергетици, поканени безпрецедентно на заседанието на парламента, депутатите отложиха да разгледат и гласуват днес актуализираната Пътна карта за климатична неутралност. Това е ключов документ към Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), чрез който България очаква огромни средства от Брюксел, както и поетите от България ангажименти в областта на Зелената сделка. 

По-късно днес депутатите гласуваха и друго решение за отлагане на поети вече ангажименти в енергетиката. Става дума за отсрочване с една година на либерализацията на пазара на ток за домакинствата - реформа, също ключова реформа по ПВУ. Първата фаза на реформата - освобождаването на цените на едро на тока за бита ще стане от 1 юли 2025, вместо от 1 юли т.г. Реално това няма да бъде усетено от домакинствата, защото премахването на регулираните цени за тях остава  със срок 1 януари 2026 г.

Приемането на пътна карта за  климатична неутралност е едно от условията за получаване на второто плащане по плана за възстановяване. Картата е документът, който определя във времето реформите и ангажиментите, които трябва да се изпълнят във връзка със замяната на въглищните мощности в енергийния микс с ВЕИ. Вчера на парламентарната енергийна комисия стана ясно, че и в актуализираната пътна карта продължава да има спорни ангажименти като изграждането на мощни офшорни вятърни електроцентрали. 

НАДЦАКВАНЕ

В същото време депутатите гласуваха решение, с което от 2024 г. до 2028 г. всяка година бюджетът ще отпуска по 250 млн. лв. за рекултивация на терени в Мини "Марица Изток". Вносители на това решение са ГЕРБ, като първоначално искането бе годишната сума да е 200 млн. лв. за срок от пет години. От ДПС обаче надцакаха това предложение, като поискаха годишната сума да се завиши на 250 млн. лв., а срокът да се съкрати на 4 години. Крайната сума е еднаква. "Първата година е много важна, за да се даде старт на рекултивационните дейности и да се осигури работа на хората от мините", обясни Йордан Цонев от ДПС. По-късно от правителствената пресслужба разпространиха съобщение, че кабинетът вече е отпуснал 200 млн. лв., като ще бъдат предвидени и допълнителни 50 млн. лв. Парите ще се предоставят чрез поетапно увеличение на капитала на държавата в БЕХ, което на свой ред ще увеличи капитала на "Мини Марица - Изток". Поетапното увеличаване на вноската означава, че бюжетът няма да бъде натоварен накуп с цялата сума. Според служебния енергиен министър Владимир Малинов наличните пари по сметките на "Мини Марица-Изток" са 6 млн. лв., а само за заплати са необходими 27 млн. лв. месечно. Постановлението за увеличаване на капитала обаче ще влезе в сила след положително решение за държавна помощ от ЕК. 

От БСП също се активизираха пред погледа на присъстващите протестиращи миньори. Драгомир Стойнев първо се възмути, че ГЕРБ и ДПС се надцакват, после обяви, че тези пари за рекултивация са "залъгалка" за миньорите и не решават никакви проблеми. Затова се налагало цялостно преразглеждане на "Зелената сделка" и оттегляне на пътната карта за климатична неутралност за нова актуализация. 

"Тя ще погуби нашите въглищни региони. Нищо не налага приемането на тази пътна карта", обяви соцдепутатът и демонстративно скъса копие от картата, докато говореше от трибуната. Водачът на БСП Корнелия Нинова възторжено му изръкопляска от място. "Тя (картата – бел.ред.) не разрешава нито един проблем. В нея се говори само за ВЕИ. Докато не се преразгледа Зелената сделка, пътната карта не трябва да се гледа от българския парламент", викаше Стойнев и блъскаше по трибуната – вероятно за да изглежда по-убедителен.

Предложението му беше подкрепено от 158 депутати от ГЕРБ-СДС, ДПС, "Възраждане", БСП, ИТН и независим. Против беше един депутат от ПП-ДБ, а 42-ма негови колеги се въздържаха. Никой друг не се обоснова по важната тема – дори десните, чието правителство изготви актуализираната карта.

Само Искра Михайлова от "Възраждане" излезе на трибуната, за да обвини БСП, че е участвало в приемането на първоначалната карта, докато беше в коалиция с ПП-ДБ в кабинета "Петков", а герберите нападна, че са повлияли на профсъюзите да прекратят протестите на миньорите и енергетиците в защита на въглищната енергетика миналата година. Според Михайлова продължават да текат сроковете по досегашната карта и се работи с Европейската комисия за затварянето на въглищните мини. Стойнев обаче спокойно я увери: "Няма пътна карта. Правителството няма какво да изпрати. Докато не я преработи и не се одобри от НС, нищо не работи в момента. Докато няма правителство, което наистина да е загрижено за съдбата на нашата въглищна енергетика, няма какво да се изпраща."

По настояване на "Възраждане" в решението за отпускане на общо 1 млрд. лв. в следващите 4 години за рекултивиране на терени в Маришкия въглищен басейн, бе записано, че дейностите ще се вършат единствено от "Мини Марица Изток". Няма да се допуска превъзлагане на други частни, държавни или общински фирми.

"Не искаме фирми на Пеевски или на Делян Добрев да се наместят в усвояването на тези средства", каза Михайлова. От ГЕРБ пък обвиниха ПП-ДБ, че техни фирми имали апетити към тези терени.

Единствено от ПП-ДБ се въздържаха да гласуват допълнителните разходи за мините с пари от бюджета. "Реално за рекултивацията са необходими 3-4 млрд. лв. Тези 250 млн. лв. няма да създадат заетостта във въглищната енергетика, която се обещава. Сещате се за миньорите само по време на избори. Защо топлофикациите са защитени и всяка година получават между 1 и 1.2 млрд. лв. от Фонд Сигурност на електроенергийната система, докато мините и държавния ТЕЦ 2 са оставени?", заяви Радослав Рибарски от ПП- ДБ. 

По време на гласуването на законовите промени, свързани с отлагането на либерализацията на пазара на ток за домакинствата, лидерът на БСП Корнелия Нинова предложи отсрочката да е цели 3 години - първата фаза за освобождаването на тока на едро да стартира от 2027 г., а излизането на домакинствата на свободния пазар - от началото на 2028 г. Предложението на Нинова било провокирано от среща с протестиращите миньори в една от почивкита на парламента, които настояли за по-голяма отсрочка. То обаче не получи необходимата подкрепа.  Отлагането на либерализацията на пазара на едро на тока за бита бе взето със 152 гласа "за" - на ГЕРБ-СДС, ДПС, "Възраждане", "БСП за България" и ИТН. 35 депутати от ПП-ДБ се въздържаха, а други 7 от същата група гласуваха "против". 

ПРОТЕСТИ

Обявенията за днес Национален протест на миньори и енергетици от Маришкия въглищен басейн се пренесе пред Народното събрание и Министерски съвет.  Към тях се присъединиха и работещи в ТЕЦ "Бобов дол", ТЕЦ "Брикел", "Топлофикация-Перник".

Работещите в мините и въглищните централи са обезпокоени, че още тази година ще загубят работата си, тъй като реформата в електроенергетиката предвижда от 1 юли токът от въглищните централи да отпадне от енергийния микс за сметка на ВЕИ. 

Синдикалните организации в енергетиката внесоха в Народното събрание декларация с настояване за изграждане на инсталация за улавяне на въглеродния диоксид. Така централата ще стане конкурентоспособна на пазара на електроенергия и ще може да бъде предотвратено затварянето й, обясни пред БНР Станимир Георгиев, председател на Сдружение "Миньори и енергетици заедно".

Заради протеста днес има промени в движението и престоя на автомобили по булевардите "Тодор Александров", "Цар Освободител" и "Княз Александър Дондуков", както и на паркинга на площад "Княз Александър I".

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?