Медия без
политическа реклама

Австралия е издала, но не е предала паспорта на Полфрийман

Канбера прати посланика си в Гърция на среща с правосъдния министър Данаил Кирилов и главния прокурор Сотир Цацаров

Министерство на правоъдието

Спешна среща между австралийския посланик в Атина Джон Филп и българския правосъден министър Данаил Кирилов временно тушира напрежението между двете държава по случая "Полфрийман". Това се внушава с официално съобщение на българското правосъдно министерство, откъде се разбра и за разговорите между двамата. От него става ясно и че Австралия е издала паспорт на Джок Полфрийман, но още не му го е предала, изчаквайки края на съдебния казус.

Срещата, която била поискана от австралийска страна, е била проведена в кабинета на Кирилов. Пред посланика българският правосъден министър обявил: "Вярвам в независимостта на българския съд“. Само преди няколко дни, веднага след решението на апелативния съд за предсрочното освобождаване на осъдения за убийство Полфрийман, Кирилов твърдеше, че съдебното решение е необосновано. Тогава той натъртваше, че не говори като министър, а като гражданин. Очевидно като министър обаче той вярва на съда. По време на срещата с посланика Кирилов "изразил увереност, че българският съд ще вземе правилно решение по повод искането на прокуратурата за възобновяване на делото за условното предсрочно освобождаване на Полфрийман". Посланик Филп пък благодарил на българската затворническа администрация, която е откликвала бързо и адекватно през годините във връзка със сигурността и безопасността на австралийския гражданин, излежаващ присъда у нас, съобщават още от МП. „Австралийската страна е наясно, че и в момента всичко се развива според българското законодателство и няма отклонения в процесите на съдопроизводството“, казал временно управляващият посолството на Австралия в Атина.
Само часове по-късно стана ясно, че и главният прокурор Сотир Цацаров се е срещнал с австралийския посланик. Пред него Цацаров изразил "позицията, че това решение е постановено от незаконен състав, като за двама от съдиите са съществували безспорни основания за отвод". Подчертал също, че Джок Полфрийман е "осъден за тежко престъпление против личността, липсват убедителни доказателства за поправянето му при изтърпяване на наказанието лишаване от свобода в затвора в София и не е изплатил дори минимална част от обезщетението, присъдено на пострадалите". Тези обстоятелства мотивирали главния прокурор да откаже трансфер в Австралия на осъдения Полфрийман, като и понастоящем те оставали непроменени, съобщава прокуратурата.  

„Това е консулски и съдебен казус. Изчаква се решението. Не бива това да влияе на двустранните отношения на България и Австралия. Нека да оставим българската съдебна система да си свърши работата.  В този момент, докато съдът не се произнесе, Полфрийман не може да напусне страната“, обяви в "Лице в лице" по Би Ти Ви външният министър Екатерина Захариева.

Само преди дни външният министър на Австралия Марис Пейн пък заподозря "неюридически съображения" зад отказа на българските власти да изпълнят решението на съда, с което Полфрийман бе освободен предсрочно от затвора, където излежаваше 20-годишна присъда за убийството на Андрей Монов в София през 2007 г.  "Със сигурност мога да кажа, че съм дълбоко разочарована, че Полфрийман остава задържан в България", каза Пейн пред австралийското радио Ей Би Си. Интервюто й бе цитирано от водещи световни медии. "Наши представители полагат всички усилия на място да осигурят връщането му в Австралия. Искам да съм сигурна, че законът се прилага последователно и правилно и че случаят се третира според българските закони", обяви тогава още министърката.

 

ЗАЩИТА

В същото време във вторник адвокатът на Полфрийман Калин Ангелов обяви, че българските власти държат без никакво правно основание неговия подзащитен. Той имал някаква забрана от 2011 г. по закона за чужденците, но тя автоматично е отпаднала с решението за условното предсрочно освобождаване от 19 септември т.г. Адвокатът обясни, че Полфрийман има документ, австралийски паспорт от 23 септември, и трябва да бъде пуснат, и то преди решението на Върховния касационен съд, което може по негови думи да е тези дни, но може и да е след 8 месеца, какъвто случай имал. 

Ангелов обяви, че пред него Полфрийман твърдял, че има намерение да работи и да плаща обезщетението от 400 000 лв, което бе присъдено на родителите на Андрей Монов.

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?