Медия без
политическа реклама

БХК обжалва отказа на прокуратурата да иска разпускане на "Възраждане"

Постановлението за отказ е само привидно юридически издържано и авторитетно, смята правозащитната организация

Илияна Димитрова
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.

Българският хелзинкски комитет обжалва отказа на Софийската градска прокуратура да иска от съда разпускането на партия "Възраждане". За това наред с БХК настояваха и редица общественици, които в край на юли м.г. подписаха сигнал до и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов. 

Наблюдаващият прокурор обаче прие, че разпускането на политическата партия би било непропорционална и радикална намеса. "Възраждане" е парламентарно представена, тя подлежи на контрол от административните органи по Закона за политическите партии, а членовете и симпатизантите ѝ така също и по Закона за МВР. Прокуратурата също има инструментариум, ако има данни за престъпление. А "Възраждане" не е опасна, тъй като няма шансове да управлява сама, бяха аргументите на градската прокуратура, която цитира и богата практика на съда в Страсбург.

Сега БХК настоява Софийската апелативна прокуратура да отмени това постановление и "да бъдат анализирани в пълнота фактите по казуса и да се отстранят очевидните грешки, например превратното цитиране на решения на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ)".  

От съдържанието на постановлението се разбира, че досега прокуратурата не е предприела нищо по разследване и изясняване на фактите и обстоятелствата, с които 120 граждани се обърнаха към и.ф. главния прокурор Сарафов, притеснени от дейността на "Възраждане", смята правозащитната организация.

Според нея постановлението е само привидно юридически издържано и авторитетно. БХК дава и пример за некоректно позоваване на практиката на ЕСПЧ. Прокурорът е цитирал решение на ЕСПЧ по казуса с турската партия Рефах, което обаче не е окончателно. Впоследствие Голямата камара на Съда в Страсбург е взела единодушно решение за одобряване действията на държавата за забрана на ислямистката партия. Това окончателно решение не е попаднало на вниманието на прокуратурата, отбелязва БХК.

В жалбата са допълнени и нови антисемитски действия на "Възраждане", които според БХК дават основание и за прекратяването, и за разпускането на партията.

Конституционният съд също може да обяви партия за противоконституционна и това е основание за прекратяването ѝ. "Главният прокурор още не е отговорил дали смята да сезира Конституционния съд", оплакват се от БХК.

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?