Медия без
политическа реклама

Българският съд все пак ще предаде на Австрия "Вълка от София"

Тhe Financial Telegram
Гал Барак (вляво) заедно с равин Йосеф Саломон и българския премиер Бойко Борисов в публикувана на Facebook страницата на равина на 30 март 2018 г. снимка.

Бизнесменът Гал Барак, станал известен като "Вълка от София", ще бъде предаден на Австрия, където е обвинен за измама, пране на пари и участие в престъпна група. Това става ясно от официално съобщение на прокуратурата от понеделник. Преди няколко дни Софийският окръжен съд отказа да изпълни европейска заповед за арест за Барак, но прокуратурата обжалва и Софийският апелативен съд е уважил протеста на прокурор.

Барак беше задържан в края на януари т.г. при опит да напусне страната през ГКПП-Калотина. Първоначално прокуратурата не съобщи името му, а само инициалите му Г.Б. Първоначално Барак бе оставен за постоянно в ареста, после обаче Апелативният съд го пусна, защото имал тежко заболяване и нямало опасност да се укрие. Оттогава той е под домашен арест в очакване на решението дали да бъде екстрадиран.

Срещу Гал Барак в Австрия се води разследване за няколко тежки престъпления. От съдържанието на европейската заповед за арест и предоставената допълнителна информация става ясно, че се касае за широкомащабна, трансгранична престъпна дейност, извършвана на територията на Австрия, Германия, Швейцария, Сърбия и България от 2015 г. до настоящия момент, вредите от която възлизат на над 10 000 000 евро, обяснява прокуратурата.

Докато бе под домашен арест, Барак даде интервю за Би Ти Ви, в което отрече да е "Вълка от София". "Може да съм котаракът, но не съм Вълка", обяви той. Барак отрича каквато и да е вина и нарича всички прокурорски обвинения фалшива новина.

След задържането му, в началото на март т.г., бе обявено, че Гал Барак има чисто досие в България. "В неговата битност тук, в България, той не е извършил престъпление. Той се явява инвеститор. Един човек, който развива легален бизнес", обяви шефът на отдел "Киберпрестъпност" към ГДБОП комисар Явор Колев тогава. Според него благодарение на взаимодействието със службите на Австрия и Германия, е разкрита "картината на едно киберпрестъпление", което се случва на територията на много държави.

 

ОПЦИИ

Според изданието за финансово разузнаване "ФинТелеграм" става дума за европейски клон на организацията за киберизмами. България е членка на ЕС и компаниите ѝ могат да оперират на територията на останалите държави в съюза. Престъпната група е мамила хората с т.нар. бинарни опции, при които се залага на повишаването или поевтиняването на цената на определени активи или валути. Търговия с тях до крайни клиенти обаче била забранена от европейския орган за финансови пазари, защото е свързана с много измами. Първата намеса на властите по казуса с измамите идва от Германия. Тя е била срещу няколко платформи за търговия. "Чрез тези платформи е генериран оборот от най-малко 66 милиона евро, като 11 милиона от тях се държат на депозити от Германия и Австрия", разкри австрийската полиция.

 

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?