Медия без
политическа реклама

НЗОК не е готова да поеме изделията за хора с увреждания

До средата на 2020 г. помощните средства ще се осигуряват пак от Агенцията за социално подпомагане

Илияна Кирилова
Жени Начева и Кирил Ананиев

Здравната каса още не е в състояние да поеме осигуряването на помощните средства за хората с увреждания. Това трябваше да стане от 1 януари, но от НЗОК предлагат отсрочка до 30 юни следващата година. Дотогава медицинските изделия и помощните средства за хората с увреждания ще се получават по стария ред - от Агенцията за социално подпомагане, но ще се заплащат от здравната каса, обяви председателят на надзорния съвет на касата Жени Начева.

Изделията за хора с увреждания се осигуряват от Агенцията за социално подпомагане, като хората ги получават с решение на специализирани лекарски комисии. Заради съмненията за злоупотреби отдавна се твърди, че дейността трябва да премине към здравната каса, тъй като АСП няма медицински компетенции. Затова още преди година в закона за бюджета на НЗОК за 2019 г. беше въведена и промяна, според която НЗОК да поеме изделията от 2020 г., а самите средства да са от държавния бюджет, а не от здравни вноски. Идеята беше МЗ да изработи механизма за отпускане, плащане, оценка на качеството и контрол.

Година по-късно касата още не е готова за промяната и иска отсрочка до 30 юни. През лятото от НЗОК поискаха повече време - до края на 2020 г., но не го получиха. "От гледна точка на пациентите няма да има никакво напрежение", обеща Начева.

За изделията за хора с увреждания в бюджета на НЗОК за догодина са предвидени 38 млн. лв. В бюджета на АСП по това перо за тази година обаче имаше 46 млн. лв. и не е ясно на какво се дължи намалението на средствата. Против промяната от самото начало са работодателите, които припомнят, че предметът на дейност на НЗОК е осигуряване, а не социално подпомагане.

Просрочените дългове на здравната каса към фондовете в ЕС за лечение на българи в чужбина са 130 млн. лв. и идеята е те да бъдат погасени напълно тази година - така Начева обясни драстичното намаление на парите по това перо в бюджета за догодина. За 2019 г. касата има 160 млн. лв. за лечение на българи в ЕС, а за догодина те са едва 70 млн. лв. Официалните данни на касата обаче са други - просрочените дългове към края на септември са 97 млн. лв., а общо неразплатени са 257 млн. лв. В края на 2018 г. пък касата е дължала 285 млн. лв., т.е. все пак благодарение на по-високия бюджет има спад.

Според представителя на пациентските организации в надзорния съвет на НЗОК Андрей Дамянов обаче парите за лечение в чужбина са намалени с мотива, че у нас има достатъчно високотехнологична апаратура и добри специалисти и идеята е пациентите да остават да се лекуват тук.

 

ОЩЕ ОТ СЪЩОТО

„Съмнителна е ефективността на проектобюджета за здравната каса. Наистина има почти 400 млн. лв. увеличение, но от друга страна, за нас ефективността от харченето на тези средства е поставена под въпрос. Тези пари отиват в една нереформирана система и на практика получаваме още от същото. Силно се съмняваме, че този бюджет ще работи в полза на пациента и ще намали доплащанията", коментира Андрей Дамянов пред БНР. "Моделът на клиничната пътека по принцип трябва да бъде премахнат. Трябва да се мине на съвсем друг тип здравеопазване. Няма защо да се връщаме назад във времето и отново да се мъчим да реформираме нещо, което е доказало своята неспособност да отговаря на нуждите на пациентите“, допълни той.

Още по темата