Медия без
политическа реклама

Прокуратурата разследва отравяне на децата в Кардам

Случаят остава пълна мистерия, друга версия е остра инфекция

Сгреших, трябваше да повикам личния лекар, която е добра специалистка. Надявах се на "Бърза помощ". Не исках да ангажирам съседи с коли, казва дядото на децата Живко Иванов.

Причините за трагедията в добричкото село Кардам, при която момче на 9 години почина, а две от сестрите му попаднаха в реанимация, остават пълна мистерия. Отпадна първоначалното предположение, че децата са жертва на хранително натравяне. Водещата версия на прокуратурата вече е отравяне, но токсиколози обявиха, че може да става дума за остра инфекция.

9-годишният Стефан почина в дома си на 27 октомври, след като е повръщал. В болница в тежко състояние бяха приети две от сестрите му - на 7 и 11 години, като състоянието им се подобрява. В семейството са общо 6 деца, за които се грижат майката Росица Маринова и двамата й родители. По разпореждане на прокуратурата в болницата в Добрич бяха настанени и другите три деца за наблюдение и изследвания, макар че нямат симптоми. 

Още в понеделник прокуратурата образува досъдебно производство, а изпълняващият длъжността окръжен прокурор на Добрич Златко Тодоров обясни, че то е за склоняване към самоубийство. Текстът е тривиален за образуване на досъдебно производство при смърт. „Така е започнало разследването, но никой не е казал, че някой е склонил децата съм самоубийство. По-добре ли беше да образуваме досъдебно производство по чл. 115 – за умишлено убийство?”, обясни Тодоров пред Пронюз Добрич. В хода на разследването, когато се установи нещо друго, случаят ще бъде преквалифициран по който състав е необходимо, съобразно фактите и обстоятелствата и установените доказателства, допълни магистратът.

Засега не е ясна причината за смъртта на детето, но водещата версия за трагедията е отравяне. "Допълнително са извършени огледи в посока на това да се търсят опаковки, изхвърлени в контейнери, тъй като посоката ни е натравяне на тези деца. Разпоредих на Агенцията по храните да провери и основното училище, където трите пострадали учат. Няма други отсъстващи деца или такива с подобни симптоми. Запечатани са търговските обекти в село Кардам”, поясни Йорданка Чанева от Районна прокуратура в Генерал Тошево през Нова телевизия. Проверка в дома на децата е направила и РЗИ-Добрич.

Първоначално се смяташе, че детето може да е починало от хранително натравяне. Аутопсията не показа ясна причина за смъртта му. Назначени са химична и съдебномедицинска експертиза, проби от органите са пратени за анализ във Военна болница в София. Резултатите се очакват до края на седмицата, а преди това е трудно да се каже причината за отравянето.

Според бабата на децата Стоянка Йорданова в къщата е нямало нито лекарства, нито отрови. "Питаха ме даже за нафталин, за спирт. Той е голям, никога не е вземал такива работи, без да ни пита", обясни тя пред Би Ти Ви.

Според токсиколозите 9-годишният Стефан може да е починал от остро инфекциозно заболяване. Хранителните продукти, които са консумирали децата, не са отровни, обясни пред БНТ проф. Снежа Златева, началник на Клиниката по токсикология към Военноморска болница във Варна, където са другите две болни деца от семейството. И трите деца са били с остри симптоми на повръщане, коремна болка и неразположение. Голямото момиче е в тежко състояние, с остър миокардит. 

Основно грижи за отглеждане на децата са полагали техните баба и дядо - на 63 и на 53 години, разказват в селото. В деня на трагедията с тях е бил дядото, тъй като майката и бабата са били ангажирани като членове на секционната избирателна комисия. Извършени са и два огледа в къщата. Условията за живот в нея не са особено благоприятни за отглеждане на шест деца, установили социалните. "Тези хора полагаха всякакви грижи, за да се отгледат децата, особено бабата и дядото. Работеха с пот на челото, както се казва, и си деляха от хапката децата да бъдат нахранени. Ходеха на училище, чисти, не са спирани от училище и детска градина. Хората от селото помагаха с дрехи и мебели“, каза пък кметът на Кардам Георги Николов.

 

СПЕШНА ПОМОЩ

В селото смятат, че медиците, които първоначално са се отзовали, са неглижирали случая. Трите деца започнали да повръщат в нощта срещу неделя, по-късно през деня била повикана "Спешна помощ", а дежурният лекар поставил инжекции против повръщането. "Каза - не са за бърза помощ, да им дават хляб и сирене, имало такава епидемия", разказа дядото Живко Иванов. Тъй като децата не се оправили, отново повикали спешните медици, които отново преценили, че децата не са за хоспитализация. Малко след това момчето издъхнало в ръцете на баба си. Едва тогава една от сестрите му е транспортирана в МБАЛ - Добрич, а второто момиче - на следващия ден. От Добрич и двете момичета са преместени за лечение във Варна.

"При положение че три деца повръщат едновременно и имат болки в стомаха, би трябвало да ги заведат до болница”, коментираха съседите. От МЗ обясниха, че е назначена проверка.

Социалните служби ще решат къде да бъдат настанени другите три деца, които са под наблюдение в болницата в Добрич.

 

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?