Медия без
политическа реклама

В здравната система се отвори нов конфликт - лекари срещу сестри

Насади се внушението, че лекарите са "лоши хора с големи заплати", възмути се гилдията след срещата на протестиращите жени с премиера

18 Дек. 2019ТАНЯ ПЕТРОВА
БНТ

След сериозното напрежение с търсенето на възмездие от лекари заради трагичен случай с болно дете премиерът Бойко Борисов прокара - съзнателно или не - нова разделителна линия в гилдията - между медицински сестри и лекари. Късно в понеделник премиерът се срещна с протестиращи пред МС медицински сестри и пое ангажимент за по-сериозен контрол в сектора. Обещанието бе дадено след протест от страна на сестрите, че са принудени да изписват фалшиви пътеки, да дават фалшиви болнични и да работят в условия, в които правилата не се спазват, особено в частните болници. Извън искането за по-нормални условия на труд сестрите се обявиха и за промяна в модела на финансиране на здравеопазването, забрана за публично финансиране на частните болници и промяна на статута на държавните болници, които да не са търговски дружества. Ден след договорките при премиера Българският лекарски съюз излезе с позиция, в която възрази срещу направените на срещата внушения. Според БЛС сестрите индиректно са застанали срещу хората, с които ежедневно работят, и това задълбочава конфликтите в съсловието.

"По време на срещата се насади внушението, че лекарите са “лоши хора с големи заплати”. Внушение, внасящо допълнително напрежение в съсловието. Остро възразяваме срещу направените внушения, че „парите за здраве отиват в джобовете на лекарите“, изтъкват от БЛС. Според съюза цитираните при разговорите лекарски заплати са единици, а възнагражденията и на едните, и на другите зависят от приходите от клинични пътеки, тоест от лекуваните пациенти. От БЛС изтъкват, че последователно са защитавали достойното заплащане и на специалистите по здравни грижи. Критично се приемат и исканията на сестрите за промяна в модела на финансиране на здравеопазването, забраната за публично финансиране на частните болници и промяната на статута на държавните болници, които да не са търговски дружества.

Междувременно вътрешният министър, който в понеделник официално бе привикан заради многото сигнали за злоупотреби, вече се изявява като основна фигура в контрола на системата. Маринов обяви, че и в момента МВР работи по редица нарушения в системата, но списъкът с проверките ще бъде актуализиран след вчерашната среща на сестрите с премиера. "Проверките вървят повече от година и половина - две, вече има и реализирани операции. Като политика на министерството това е една от линиите, по които усилено работим, тъй като това е основен проблем за качеството на здравеопазването и цената му“, коментира Маринов. Според него не можело да се говори за пробойни в цялата система, защото всеки престъпен акт е дело на конкретно лице, но пък и законодателите трябвало да създадат система, която изключва възможностите за злоупотреба.

НЕИЗКОРЕНИМО

В списъка с общия брой проверки на МВР се включвали и сигналите за фалшиви ТЕЛК решения. „В области като Бургас и Благоевград броят на населението, което е с ТЕЛК решения, е между 7 и 10%, а в област Силистра надвишава 20%“, даде пример от анализи от миналата година шефът на ГД „Национална полиция“ главен комисар Христо Терзийски. „Към настоящия момент са образувани повече от 50 досъдебни производства в цялата страна“, допълни Терзийски. Именно след едно такова разследване ТЕЛК в Ловеч е пред закриване. Всички служители на комисията подадоха оставки и вчера кабинетите й останаха затворени, след като на работа бе върната обвинената във вземане на подкуп шефка на службата Донка Минкова. Нейните подчинени отказват да работят с нея.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?