Медия без
политическа реклама

Дъщерята на Льолуш аплодира Бахаров и Духовникова на „Варненско лято“

Международният театрален фестивал в морската столица продължава до 10 юни

06 Юни 2023
Личен архив
Явор Гърдев, преводачката Снежина Здравкова и авторката от Франция Саломе Льолуш, до която са актьорите от нейната пиеса Захари Бахаров и Теди Духовникова (от ляво на дясно).

Френската режисьорка и драматург Саломе Льолуш работи върху продължение на своята пиеса „Това не го казвай!“, която бе поставена у нас от Явор Гърдев с актьорите Захари Бахаров и Теодора Духовникова. Това съобщи самата тя по време на среща в рамките на 31-вото издание на Международния театрален фестивал „Варненско лято“, който тече до 10 юни в морската ни столица. Новата пиеса ще се нарича „Защо не го каза!“, сподели авторката пред БТА. 

Саломе, която е дъщеря на култовия френски кинорежисьор Клод Льолуш, призна, че е от вида хора, подобни на героинята в „Това не го казвай!“, които са „без филтър“ в приказките. Това е и основна идея в пиесата й – трябва ли да щадим другите, като им спестяваме някои истини, или да казваме това, което мислим. Според нея обаче все пак е важен начинът, по който нещо се казва.

Льолуш за първи път гледа пиесата си в чужбина и оцени високо постановката на Явор Гърдев в България, която се игра на форума. Тя сподели, че за нея предизвикателство при писането на драматургия са сюжети, в които героите не са на едно мнение. Интересно й е още дали може да настъпи промяна в нечие становище, ако опонентът е по-убедителен – както в пиесите, така и в политиката.

„Харесвам щедростта на автора към героите, това е голям талант на драматурга – да ги приемеш каквито са и да ги оставиш да живеят“, каза Явор Гърдев по време на срещата във Варна. Според него текстът на Льолуш отваря възможности за интерпретации на режисьора върху действието и жанра. Двамата герои са щастливи, защото независимо от езиковата конфронтация, те имат любопитство един към друг и стигат до миролюбиво съгласие – „нещо, което е стоическо, и аз много го харесвам“, коментира Гърдев.  

По думите на Льолуш реакцията на публиката в България е била сходна с тази във Франция. Зрителите споделят, че имат същите спорове у дома, най-вече поколенчески, но и за всички проблеми на съвремието ни, както е в пиесата.   

Французойката е драматург, актриса и режисьор, автор на 9 пиеси и адаптации. Притежава собствен театър в Париж. Първата си номинация за френската театрална награда „Молиер“ като драматург получава през 2017 г. за пиесата „Политически коректно“. „Това не го казвай!“ излиза под нейна режисура през 2021 г. в театър „Ренесанс“ във френската столица с прочутия Пиер Ардити, който е номиниран за наградата „Молиер“.

Акцентите дотук

Международният театрален фестивал „Варненско лято“ тази година предлага 25 спектакъла – българска и международна селекция, улични представления, паралелни програми с изложби, концерти и творчески срещи. Фестивалът има и дигитално издание, включващо 5 представления онлайн. Председателят на настоятелството на фондация „Виа фест“, която организира форума – актрисата Цветана Манева, заяви преди откриването му, че театралното изкуство продължава да се развива, и то без да прави трагикомични паузи, каквито и събития да го съпровождат, дори по време на пандемия. „Трябва да се стараем да не изпускаме младите и децата, да ги държим в течение на това, което сме правили, правим и смятаме да правим, като не забравяме да задаваме към тях въпроса: „А вие какво мислите?“, каза тя.

Официалното откриване на фестивала на 1 юни бе с музикално-театралния спектакъл „Представление и половина“ на театър „Българска армия“. Текстът е написан от четиринадесетте актриси от трупата, които и играят в постановката на Стоян Радев. На сцената, след финала й, бе отбелязан рожденият ден на актрисата Пламена Гетова, която получи от своите колеги подарък, торта, букет полски цветя и…три корена домати. Вечерта продължи на открито с цирковата продукция „Пънк шоу пропан“ на чешки артисти. Като съпътстващо събитие от първия ден в Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ бе открита документална изложба, посветена на 100-годишнината на голямата режисьорка и театрален педагог Юлия Огнянова, която е родом от Варна. Племенницата й Мария Гинева обясни, че показаните фотоси и документи са част от огромния архив на Огнянова, за чието подреждане и описване тя се грижи. Изложбата ще остане във фоайето на театъра до закриването на форума, а Мария Гинева обеща в следобедните часове на всеки от фестивалните дни да бъде в зала „Ротонда“, където е експозицията, за да разказва на посетителите за живота и творчеството на голямата Юлия Огнянова.

Сред акцентите в афиша дотук бяха два спектакъла по пиеси на носителката на награди „Икар“ и „Аскеер“ за драматургия Яна Борисова – „С гръб към залеза“ и „За любовта“, „Укротяване на опърничавата“ от Шекспир – постановка на Стайко Мурджев в Драматичен театър – Пловдив (с номинации „Икар“ и „Аскеер“ за режисура, както и за „Икар“ за водеща женска роля на Маргита Гошева), „Ботушът“ от Лило Петров (внук на писателя класик Димитър Димов) на Варненския драматичен театър, „Дишай“ от Дънкан Макмилан на Театрална работилница „Сфумато“ с 4 номинации „Аскеер 2023“ (за актьорите Бойко Кръстанов и Елена Телбис, за режисурата на Марий Росен и за най-добро представление на сезона). Сред големите имена в афиша не липсваше и тазгодишният носител на награда „Икар“ за най-добро представление и режисура – „Орфей“ на Народния театър. Спектакълът на Йерней Лоренци, който се игра във Варна снощи, бе откроен от театралната критика като най-значимото събитие на българска сцена през настоящия сезон. Поканата към известния словенски режисьор бе продължение на неговото представяне на фестивала „Варненско лято“ с 4 спектакъла досега, вкл. „Илиада“ по епоса на Омир.

Какво предстои

Между интересните предложения, които публиката в морската столица все още предстои да види, са „Юн Габриел Боркман“ от Ибсен под режисурата на проф. Пламен Марков – продукция на Варненския театър (тази вечер); „Да яздиш облак“ на Раби Мруе – мултидисциплинарен артист от Ливан, базиран в Берлин (7 юни от 18 ч. в Кукления театър), чието представление преди дни откри платформата Световен театър в София; новата танцова продукция „Страст“ на Фламенко балет – Барселона (10 юни от 19.30 ч. във ФКЦ) и др.

На киноекран във ФКЦ днес от 15 и 18.30 ч. може да се види Чеховата „Чайка“, осъществена от британския режисьор Джейми Лойд. Със спектакъла Емилия Кларк – Денерис от „Игра на тронове“, прави своя театрален дебют в лондонския Уест Енд в нова версия на класическата пиеса за любовта и самотата, пренесена в 21-ви век. Дигиталното издание днес включва „Сън в лятна нощ“ от Шекспир на Градския театър в Любляна под режисурата на Йерней Лоренци, на 9 юни – „След битката“ на компанията на италианския артист Пипо Делбоно, а след официалното закриване – „Крал Юбю“ на британците от „Чийк бай джаул“ (17 юни), „Мирис на човек“ (20 юни) и „Терцет – жените на Жигмонд Мориц“ (21 юни) на театър „Мадач“ в Будапеща. Излъчванията са със свободен достъп за 72 часа от 19.00 ч. на съответната дата на сайта на viafest.org.  

На 23 юли публиката ще види на живо във Фестивалния и конгресен център във Варна навярно най-дългоочакваното събитие – театрално-оперния  спектакъл „Адска комедия“ с участието на холивудската звезда Джон Малкович.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?