Медия без
политическа реклама

Иван Велчев дири "Убежище" за духа си

Плевенският живописец гостува в София с колекция от последните си платна

Иван Велчев, "Кей".

До 9 ноември

Галерия "Райко Алексиев"

 

Живописни творби от последните няколко години, както и току-що завършени в ателието му, е подбрал художникът Иван Велчев-Йово за новата си изложба в столичната галерия "Райко Алексиев". От днес до 9 ноември салонът е домакин на колекцията живопис с неофициално заглавие, заето от една от картините. Централното произведение в експозицията, наречено "Убежище", обобщава до голяма степен посланието на автора, изобразявайки онова нематериално място, повече стремеж, въжделение, отколкото реално обитание; състояние, в което „духът може да отдъхне“. „Не бих искал да е просто скривалище - казва художникът. - Намирам, че е много важна част от творческия процес. Бих  предпочел да е така. Убежището е специална територия, несподелима. Изключенията, понякога с цел защита, са животоспасяващи…"

Вървейки по този естетически и философски път, Йово се опитва да бъде достатъчно откровен и търси същото в реакцията на публиката. Според него разминаванията между очакване и образ не са фатални, а и не това е важното. Важен е начинът на преживяване на тези опити. Но емоцията и чувствителността са толкова крехки и неуловими, че си заслужава да им потърсиш подслон. Интуицията помага, но без участие на енергията на духа, стремежът е безсмислен.

Иван Велчев принадлежи към групата на плевенските художници, на поколението интересни творци, появило се на сцената през 1980-те. С работата му в този период са свързани и прояви на неконвенционалното изкуство. Роден е през 1949 г. в Плевен, където живее. Работи в областта на живописта, графиката, стенописа и плаката. Автор е на сценографски проекти за театрални, танцови и музикални постановки. Има десетки самостоятелни изложби в България, Германия, Белгия, Полша. Внимателното му взиране в детайла и полетът на въображението го тласкат и към едно друго изкуство. Художникът пише стихове и има издаден сборник със свои творби. Самият Велчев се определя като част от една номадска генерация художници, които обичат да пътуват и да предоставят произведенията си на приятели, които да обсъдят каква  част от себе си авторът е споделил в конкретния момент.