Медия без
политическа реклама

"Към звездите" събира в София артисти от Косово, Гърция и САЩ

Създаденият от Мариус Донкин театрален фестивал включва и майсторски клас на режисьора Тиери Аркур

26 Февр. 2024
Ментор Цимберай от Косово в моноспектакъла си "Кутията".

12-ото издание на Международния театрален фестивал на монодрамата "Към звездите" ще се състои от 26 февруари до 1 март за пръв път в София – в Сити Марк Арт Център. Основан през 2006 г. във Варна от актьора Мариус Донкин, форумът създаде платформа за среща на българската публика с повече от 70 театрални образци на камерната драма от целия свят.

Тази вечер от 19.30 ч. фестивалната програма ще открие моноспектакълът "Кутията" с автор, режисьор и изпълнител Ментор Цимберай от театър "Додона" в Прищина, Косово. Представлението се занимава с темата за миграцията на младите хора и индивидуалните, семейни и социални последици от това. Тъй като няма шанс да излекува едно от по-малките деца в семейството, по-големият син спира да учи и започва да работи каквото може, само и само да намери възможност за изцеление за малкото си братче. Преминавайки нелегално границите на Европа, той е бит и хвърлен в затвора. Когато след няколко години се завръща у дома, героят намира само раклата на майка си в старата къща. Смърт и разруха са разпилели семейството. В сандъка освен спомени той ще открие и прощалното писмо на майка си, която го моли да създаде добро семейство в собствената си страна…

На 28 февруари от 19.00 ч. камерен ансамбъл „Силуети“  ще представи "Квартет за края на времето" от Оливие Месиен. Това е произведение, създадено и изпълнено за пръв път на 15 януари 1941 г. в концентрационен лагер за френски интелектуалци, сред които и Месиен. И днес, 83 години по-късно, то продължава да е актуално. Дълбоко затрогваща творба, вдъхновена от текст от десета глава на "Откровението на Йоан", описваща края на света. Странно вълнуващата музика извисява слушателите, като ги извежда далеч от делничните грижи, доближава ги до свят, изпълнен със светлина и любов. Повече от десет години "Квартет за края на времето" заема важно място в репертоара на камерен ансамбъл "Силуети". Музикантите – Калина Митева (цигулка), Габриела Калоянова (виолончело), Лилия Жекова (пиано) и Кристиян Калоянов (кларинет), са подготвили концерт-спектакъл със специалното участие на актьора Ицко Финци като глас.

"Диптихът Арто" – Гърция, ще се играе на 29 февруари от 19.30 ч. Това са две нови пиеси от Йоли Андреади и Арис Аспрулис, вдъхновени от живота и творчеството на новаторския художник и мислител Антонен Арто. Американският актьор Джийн Жилет и гръцкият му колега Герасимос Генатас ще бъдат в неговия образ съответно в първата и във втората творба. Режисьор е Йоли Андреади, музикалното изпълнение на живо е на Джордж Паламиотис. Арто е писател, поет, драматург, есеист, актьор и театрален режисьор от гръцки произход, признат за една от основните фигури на театъра на ХХ век и европейския авангард. Известен е със своите сурови, сюрреалистични и трансгресивни теми. Сюзън Зонтаг твърди, че влиянието му е било толкова радикално, че съвременният театър може да бъде разделен на две епохи: преди Арто и след Арто. С "Диптихът Арто" творецът сякаш се завръща на сцената за последен път, изнасяйки представлението на живота си.

На 1 март от 19.30 ч. форумът ще бъде закрит с моноспектакъла на основателя Мариус Донкин "Господин Ибрахим и цветята на Корана" от Ерик-Еманюел Шмит. Разказ за страданието и просветлението на малкото еврейско момче Моисей, наречено Момо. Той живее на "Синята улица" в Париж и когато навършва 11 години, счупва прасенцето-касичка и отива при жриците на любовта. Така открива топлината. Когато баща му, студен и мрачен адвокат, го напуска, а по-късно се самоубива, Момо се сприятелява със самотния арабин господин Ибрахим. Така открива разбирането. Господин Ибрахим осиновява  Момо и двамата тръгват на пътешествие, което ги изправя пред най-важните кръстопътища в живота им…

Акцент във фестивала е майсторският клас на световноизвестния френски режисьор Тиери Аркур, който поставя в Лондон, Париж и Ню Йорк. Познат е и на българската публика със спектаклите си "Идеалният мъж" от Оскар Уайлд (2007) и "Балът на крадците" от Жан Ануи (2008), реализирани на сцената на Народния театър "Иван Вазов". Петдневният му майсторски клас за български студенти ще се провежда всеки фестивален ден от 10.00 ч. до 13.30 ч. в Дома на културата "Средец", а резултатите от съвместната работа ще бъдат представени пред публика на закриването на фестивала  - на 1 март от 17.30 ч. Участниците в майсторския клас ще се ползват с вход свободен за всички заглавия в програмата на Международния театрален фестивал "Към звездите".

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?