Медия без
политическа реклама

Народният пуска евтини билети за 100-годишнината на Апостол Карамитев

Промоционалните цени за сцената на четвъртия етаж ще важат само утре и само на касите на театъра

16 Окт. 2023
БГНЕС
Пред касите на Народния театър се извиват опашки при пускането на промоционни билети за спектаклите.

По случай 100-годишнината от рождението на незабравимия актьор Апостол Карамитев, която се отбелязва на 17 октомври, Народният театър „Иван Вазов“ пуска в продажба промоционални билети на цена от 10 лева. Те важат за спектаклите, които ще се играят на едноименната сцена на четвъртия етаж до края на настоящата година. Кампанията обаче ще бъде активна само на касите на театъра, на 17 октомври – вторник, от 9.30 до 19.30 ч.

Първите 100 души, закупили билети при тези условия, ще получат и комплимент от Народния театър – специално издание, съдържащо фотографии от знаменити роли на великия актьор.

Кампанията не важи за гостуващи спектакли.

Сред спектаклите, които любителите на театъра могат да гледат на сцена „Апостол Карамитев“ до края на годината са „Обир“ от Джо Ортън в сценична версия и постановка на актьора Михаил Петров, „Русалка“ по Александър Сергеевич Пушкин с режисьор младата Теодора Лилян, „Бележките под линия“ от Мирела Иванова с режисьор Катя Петрова и впечатляващ дамски актьорски ансамбъл – Мария Каварджикова, Параскева Джукелова, Илиана Коджабашева, Ана Пападополу, Вяра Табакова и Елена Иванова, „Какво да правим с виолончелото“ от Матей Вишниек в постановка на един от доайените на българската театрална режисура Николай Поляков с Марин Янев, Валентин Танев, Снежина Петрова и музикален съпровод на живо от проф. Анатоли Кръстев. И още: „Три високи жени“ от Едуард Олби и „Облог“ от Дейвид Линдзи-Абер с голямата звезда на родната сцена и екран Мария Стефанова, режисирана от Стефан Спасов, „Цветът на дълбоките води“ от Оля Стоянова под режисурата и с участието на Бойка Велкова в партньорство с Емануела Шкодрева, „Ах, ти мила Ана“ от Верена Канаан с Александра Василева и Анна Станчева в постановка на Гьорги Георгиев-Антика, „Две“ – една възможна история за отношенията между легендарните поетеси Дора Габе и Ебисавета Багляна (Бойка Велкова и Мария Каварджикова“, измислена от Таня Шахова и режисирана от Юрий Дачев, „Виновният“ от Димитър Димов, отново в постановка на Юрий Дачев.

В програмата на сцена „Апостол Карамитев“ за ноември и декември са още авторският моноспектакъл на актрисата Албена Ставрева „Неведение“, „Караконджул“ – моноспектакълът на Валери Йорданов по разкази на Николай Хайтов, „Пътят към Афродита“ – поетично откровение на Бойка Велкова по произведения на Исабел Алиенде, „Колко е важно да бъдеш сериозен (години по-късно)“ от Том Томас под режисурата на Бойко Илиев с обичаните комици Антон Радичев, Кирил Кавадарков и др., култовият моноспектакъл на Валентин Ганев „Контрабасът“ по текст на Патрик Зюскинд.

Големият актьор Апостол Карамитев (1923-1973) е роден в Бургас. Завършва италианска гимназия, след това за известно време учи право, но скоро избира да се занимава с актьорство и през 1951 г. се дипломира като възпитаник на класа на проф. Боян Дановски във ВИТИЗ. Дълги години (от 1947-а до смъртта си) е сред водещите актьори на Народния театър, където създава поредица от забележителни роли. Сред тях е Ромео в „Ромео и Жулиета“ от Шекспир под режисурата на проф. Стефан Сърчаджиев. Актьорският му метод е описан като съчетание на „интелектуалния анализ с дълбочина на емоционалния живот“.

Апостол Карамитев специализира режисура в Москва и от 1969 г. е доцент и преподавател по актьорско майсторство и режисура за драматичен театър във ВИТИЗ. 

За него изтъкнатият режисьор Леон Даниел, също вече покойник, си спомня: „Беше красив, много красив, но неговата красота тогава не беше на мода, в живота се харесваше, но в театъра се предпочитаха по ръбестите или по-лиричните, а неговата хубост беше по-буйна, по-„апашка“, италианска... Дановски го утешил. Казал му бил „Твоето време скоро ще дойде“. Чочо му повярва. След две-три години стана първата българска звезда. С всички плюсове и минуси на това звание...“.

Също утре ще бъдат обявени и финалистите по отворената покана на Народния театър за артистични намерения за създаване на спектакли за сцена „Апостол Карамитев“. Инициативата е замислена година по-рано, като целта й е ежегодно да дава възможност на талантливи творци или творчески колективи да реализират артистичните си идеи за сцена „Апостол Карамитев“, които да влязат в репертоара на Народния театър.

Именно Апостол Карамитев трансформира пространството на IV етаж в Народния театър на камерна театрална сцена, а първият спектакъл, който се играе на „Камерна сцена на ІV етаж“, е „Амазонката“ (1968). Той е в една от главните роли – на Иванов. Днес сцената на IV етаж носи името на Апостола на театъра. 

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?