Медия без
политическа реклама

Откриха расистка следа в шлагер на "Бийтълс"

15 Юни 2020
Надрасканата табела на „Пени Лейн“ в Ливърпул.

Табелите с името на “Пени Лейн” - ливърпулската улица, увековечена от “Бийтълс” в класическия им хит от 1967 г., са били покрити с графити в петък след твърдения, че тя е кръстена на търговец на роби.

С черна боя е напръскано името Penny (lane означава просто алея, път) на четири от указателните табели в града, а на стената над един от тях е надраскана думата „расист“. По-късно местни жители изчистиха боята.

Подозренията, че улицата е кръстена на търговеца на роби Джеймс Пени се появиха миналата седмица, но кметът на Ливърпул Джо Андерсън отрече и съобщи, че градският Международен музей на робството все още проучва случая. "Има дебат дали “Пени Лейн” е кръстена на Джеймс Пени, но нямаме категорични доказателства. - заяви говорител на музея. - Това е изключително важна тема за музея и за града и молим всеки, който разполага с данни по тази тема, да ги сподели“.

Авторът на песента Penny Lane - сър Пол Маккартни, който при посещението в родния си град през 2018 г. се разписа върху една от табелите, коментира в Туитър протестите:  "Знам, че много от нас искат да знаят какво точно можем да направим, за да помогнем. Никой от нас няма всички отговори и няма как всичко да се оправи бързо, но имаме нужда от промяна.  Всички трябва да работим заедно, за да преодолеем расизма под каквато и да е форма. Трябва да научим повече, да слушаме повече, да говорим повече, да се образоваме“.  
 
Маккартни припомни и как през 60-те, по време на първото им турне в САЩ, “Бийтълс” отказали да излязат да свирят, когато разбрали, че концертът им в Джаксънвил, Флорида ще е пред сегрегирана публика. „За нас това не беше редно. "Казахме “не” и това беше първият концерт там пред несегрегирана публика“.

The Beatles 1 Video Collection is Out Now. Get your copy here: http://thebeatles1.lnk.to/DeluxeBluRayTwo days after recording some overdubs for 'A Day In The...

Междувременно в Бристол също бе извършено посегателство над местна културна забележителност, но то едва ли е дело на привърженици на Black Lives Matter.  Статуя на ямайския поет, драматург и актьор Алфред Фагън е била залята с неизвестно разяждащо вещество, съобщи  Би Би Си.

Фагън е първият чернокож, сдобил се със статуя в югозападния английски град, който се намира в епицентъра на протестите, след като миналата седмица там бе съборен паметника на спечелилия парите си от търговия с роби местен благотворител от XVIII век Едуард Колстън.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?