Медия без
политическа реклама

Българските плажове пустеят

Южните съседки ни "откраднаха" туристите

Фейсбук
Така изглежда централният плаж на Слънчев бряг в края на юни.

След вълната от скандали за бетониране на плажове и законодателната разправа с летовниците - любители на т.нар. диво къмпингуване, Българското Черноморие тревожно пустее. В края на юни чадърите и шезлонгите на много места са празни, безлюдни участъци има дори по централния плаж на Слънчев бряг, показват кадри, заснети от медии и от очевидци. Междувременно по граничните пунктове към Гърция и Турция "бягащите" на юг туристи са много повече от минали години, твърдят служителите на ГКПП-та. 

Още преди месеци заваляха прогнози за лош ваканционен сезон, а ето че сега мрачните очаквания се потвърждават.  Бургаската туристическа камара изчисли, че спадът на посетителите е 15-20 процента. Хората от бранша смятат, че причините за отлива са комплексни. Основният фактор е завръщането на силни играчи като Турция и Египет. Освен това авиокомпаниите не могат да осигурят пълния капацитет самолети, които да превозват туристи до България. "Губим традиционни пазари като Германия", коментира Христина Славова от бургаската камара пред Би Ти Ви. Недостигът на готвачи, камериерки и друг персонал допълнително влошава положението, признават хотелиери и ресторантьори.

Очевиден факт е, че все повече българи се насочват към Гърция и Турция, където получават по-качествена услуга за приблизително същите пари, които плащат в България. Има и друго обяснение за бягството. Българите предпочитат да почиват в чужбина като своеобразен протест срещу презастрояването на нашето Черноморие, вандалското отношение към природата и безпомощното поведение на държавата към големите нарушители. Преди дни управляващите приеха законови поправки, които сурово преследват летовниците, метнали кърпа върху дюна или разпънали палатка върху пясъка на "нерегламентирано" място. Но отново не предвидиха мерки за багерите и бетона, съсипващи цели плажове.

През уикенда километрични опашки се извиха на граничните пунктове към Гърция и Турция. На "Кулата" колоната от чакащи автомобили в събота по обяд надхвърли 5 км. Само от полунощ до 15 ч.  в събота през през ГКПП "Кулата" са преминали 10 400 моторни превозни средства - 6500 напускащи България и 3900 влизащи, съобщиха от "Гранична полиция". Там е толкова натоварено, че МВР настойчиво препоръчва заминаващите да се насочат към други пунктове - "Илинден", "Златоград", "Ивайловград" и "Капитан Петко войвода".

      И в неделя на ГКПП "Кулата" колоната в посока Гърция надмина 4 км.

 

АПЕЛ  

Причината за опашките по границата не е само в растящия брой пътуващи, но и в затегнатия контрол. Граничните служители проверяват с повишено внимание документите на пасажерите от държави извън ЕС, а също и малолетните, пътуващи само с единия родител. Оказва се, че много български татковци и майки проявяват немарливост и не са се снабдили с декларация за съгласие от другия родител детето да замине в чужбина. Този тип проблеми също водят до по-бавно обработване на опашките по границите. Главният секретар на МВР Ивайло Иванов използва ефира на БНР, за да призове заминаващите да приготвят всички необходими документи. "Апелирам родителите да носят и копие от декларацията,  с която се разрешава пътуването на детето, защото един екземпляр трябва да остане при проверяващите", обясни главен комисар Иванов.

 

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?