Медия без
политическа реклама

Европарламентът поряза опита на България да спре пакет "Мобилност"

20 Септ. 2019АЛИСА ИВАНОВА
Илияна Кирилова

Въпреки усилията, които демонстрираха българските евродепутати в защита на нашите превозвачи, транспортната комисия към Европейския парламент отхвърли предложението пакет "Мобилност" да бъде изтеглен от Европейската комисия. Това бе решено на заседанието на комисията в четвъртък, като обсъждането продължи едва десет минути. Решаващ се оказал вотът на депутати от крайнодесни политически формации от Германия и Франция.

Ако пакетът бъде приет и правилата в него станат факт, превозвачите ще трябва да се прибират на всеки четири седмици в родината си, което би било непосилно за страните в перифериите на Европа. В този сектор у нас са заети над 120 хил. души. Освен това са заложени и редица други промени, които биха довели до загуби за транспортните ни фирми. 

Българският евродепутат от ЕНП Андрей Новаков, който внесе искането за изтеглянето на пакета, призна, че резултатът от заседанието е разочароващ. Ясно е, че мнозинството е категорично срещу нашата позиция, коментира той. "Станахме свидетели на двойни стандарти. Ние говорим за необходимостта от намаляване на емисиите на вредни газове, а в същото време взехме решение да разкарваме празни камиони из цяла Европа", заяви Петър Витанов от ПЕС/БСП. 

Следващата седмица комисията по транспорт ще гласува дали да започнат преговори по пакета. В случай на положителен вот обсъждане със съвета и комисията може да има, когато новият комисар по транспорта Рована Плумб (Румъния) встъпи в длъжност.

В началото на април в Европарламента бяха одобрени трите промени в пакет "Мобилност", на които се противопоставят българските превозвачи. Пакетът, наречен още "Макрон", влезе в дневния ред на пленарната сесия на ЕП на 27 март 2019 г. по предложение на председателя на Алианса на либерали и демократи за Европа (АЛДЕ) Ги Верхофстат. На гласуването на 25 март за дневния ред за редовната сесия трима български евродепутати не присъстваха и се оказа, че точно толкова гласа са трябвали, за да падне предложението, което бе прието със 156 гласа "за" срещу 154 "против".

 

Още по темата