Медия без
политическа реклама

Франция насърчи с конкурс иновативния бизнес в България

Петото издание "Награди за иновации" привлече над 100 фирми

05 Апр. 2024
Светослав Терзиев
Наградените в конкурса и техните подгласници, които стигнаха до последната класация, се снимаха накрая на церемонията заедно с членовете на журито и организаторите на състезанието

Френско-българската търговска и индустриална камара (ФБТИК) отличи снощи победителите в шестте категории на конкурса "Награди за иновации", организиран в сътрудничество със Столична община (СО). В петото издание на инициативата бяха подадени повече от 100 кандидатури. Конкурсът съществува от 2018 г., но през 2020-2021 г. бе прекъснат заради пандемията.

Участници можеха да бъдат не само фирми, членуващи във ФБТИК, а всички, които правят бизнес в България - чужди и български. Целта бе да се насърчи иновативното мислене и да се привлече в България бизнес със смели идеи.

Лауреат в категория "Иновативна идея" стана компанията "Елдрайв България"  (Eldrive Bulgaria). Тя прави зарядни станции за електромобили, които използват енергия само от възобновяеми източници. Извършила е пазарен пробив в няколко държави и сеи стреми да създаде мрежа от хиляди станции.

Победител в категорията "Иновативен проект" стана "Мелексис" (Melexis). Предприятието, което предлага решения в сферата на микроелектрониката за автомобилната промишленост, индустриалния, потребителския и медицинския сектор, бе отличено по критерии като ниво на иновативност, търговски потенциал, социална отговорност.

Младата фирмата "Капто" (Capto), която се занимава с роботизирани системи, спечели в категория "Стартъп". Наличието на малък брой служители, иновативността на идеята и нейното широко приложение в бита и в промишлеността бяха критериите, по които бе избран победителят. 

Носител на наградата в категория "Проект за корпоративна социална отговорност" стана "Одая Хоум" (Odaya Home). Журито отличи фирмата заради приноса ѝ да запази традициите и да ги пренесе в съвремието ни. Тя работи в областта на текстилния дизайн и възлага работа на жени в малки населени места.

Питър Рубен, мениджър на Kей Би Си Груп в България (KBC Group) и главен изпълнителен директор на ОББ, стана "Бизнес личност на годината". Журито отличи неговия принос за придобиването и сливането на "Райфайзенбанк (България)" и разработения от финансовата институция цифров асистент. 

Специална награда на журито получи "Проксиад" (Proxiad) въз основа на критерии като ниво на иновативност, въздействие върху обществото, напредък по осъществяване на проекта.

Участниците тази година имаха и възможност да кандидатстват паралелно и в категория "Иновативни градски решения" в партньорство със Столична община, като отличието отиде при софтуерния разработчик в областта на енергийното управление AIoT Cloud. 

 

Ключови думи:

иновации

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?