Медия без
политическа реклама

Коланите няма да са задължителни при кратки пътувания с маршрутки и автобуси

Готвят се по-строги мерки за таксиметровите шофьори

13 Ноем. 2019АЛИСА ИВАНОВА
Илияна Кирилова
И атракционните превози също за засегнати в промените.

Коланите няма да са задължителни за превоз на пътници по редовни автобусни линии с дължина на маршрута до 30 км. Това ще важи за превозни средства, които са с осем места за сядане без шофьора, като са предвидени и правостоящи пътуващи. Изключение от това правило ще бъде превозът на деца и ученици. Това са част от предложенията за промени на Закона за автомобилните превози, публикувани за обществено обсъждане.

Промяната в закона е изненадваща, тъй като именно липсата на обезопасителни колани за пътниците в автобусите е една от причините за многото пострадали при евентуална катастрофа. Макар за дългите междуградски маршрути мярката за коланите да стана задължителна, и досега няма данни за ефективен контрол. Освен това няма аргументирани мотиви защо облекчението се предвижда само в ограничена 30-километрова зона.

Друга промяна гласи, че физически лица вече няма да имат право да регистрират бусове с повече от осем места за пътници. До момента не бе проблем всеки да регистрира на свое име подобно транспортно средство, като обикновено това се прави с цел да се извършват нерегламентирани превози. Ако промените влязат в сила обаче, бусовете ще могат да са собственост само на фирми, на едноличен търговец или на физическо лице, регистрирано като земеделски стопанин. С това се цели намаляване на сивия сектор в бранша. Промените важат не само за пътническите бусове, но и за категория N - превозно средство, предназначено основно за превоз на товари. От тази регистрация години наред се възползваха собственици на луксозни автомобили, за да избегнат плащането на високи данъци. От миналата година обаче това облекчение бе премахнато и облагането на автомобилите от тази категория бе изравнено с обикновените коли.

Предвидени са санкции и за таксиметровите шофьори. Ако такси вози пътници без включен касов апарат, удостоверението на шофьора ще бъде отнемано за една година. Промяната изглежда положителна, но в големите градове, като в столицата, действат много таксиметрови фирми и контролът би бил труден. Същата санкция е предвидена и ако апаратът не е минал през задължителния метрологичен контрол. Удостоверението за таксиметров шофьор се издава за срок от 5 години. След изтичането му не е нужно полагане на изпит за издаване на ново, ако се подаде заявление за преиздаване не по-късно от 6 месеца след изтичането му.

Досега превозвачите, извършили нарушения, можеха да прекратят своя лиценз по собствено желание и да подадат изявление за нов, като така се избягват наказания. След приемане на промените тази практика ще бъде прекратена. Новите текстовете предвиждат да не може да се иска прекратяване на лиценз по собствено желание, докато не приключи отнемането на лиценза.

АТРАКЦИИ

Предвиждат се нови правила и за атракционните превози. Според закона кметовете на общините определят маршрута на превозните средства и влаковете с цел атракционни обиколки на туристи. Липсва обаче регламентация за контрол върху тях. В законопроекта се предлагат тези, които извършват превозите, да се вписват в регистър от кмета на съответната община на територията, на която ще се извършва услугата. Ще се изисква и издаване на билет с надпис „Билет за атракционен превоз“, на който трябва да има номер, цена, дата на издаване и маршрут.

Още по темата