Медия без
политическа реклама

Милиардът на Gemcorp ще занимава докрай депутатите

Временната комисия, проучваща случая, получи месец отсрочка – повече, отколкото вероятно ще живее парламентът

БГНЕС
За един месец комисията заседава само веднъж.

Покрай всичките кризи, които тресат държавата, депутатите решиха да продължат да дълбаят в тайните на българската енергетика. Днес парламентът удължи живота на временната парламентарна комисия, която проучва прословутия меморандум за 1 млрд. долара инвестиции в сектора.

Управляващите се подадоха на натиска на ГЕРБ-СДС парламентът да разгледа случая „Gemcorp“. Днес депутатите в пленарната зала одобриха създаването на нова временна комисия по предложение на бившите управляващи.

Той беше подписан през март т.г. между кабинета „Петков“ и офшорните компании „Gemcorp“ и „IP3 Corporation“. Вместо инвестиции обаче, документът донесе скандали и съмнения, че чрез двете дружества у нас може да проникнат руски олигархични капитали. Доведе и до търкания с Вашингтон - американското посолство в София беше принудено да отрече със специално изявление твърденията, че негови представители са се застъпвали за офшорките пред българските власти.

Фирмата Gemcorp, която е основен участник в странния енергиен меморандум за 1 млрд. долара, има бизнес с компания на руски олигарси за производство на батерии.

Предполагаше се, че комисията ще свърши работата си за един месец. Този срок изтече днес, 1 юли. Оказа се, че за толкова време членовете й са провели само едно заседание – колкото да приемат вътрешните правила на комисията и да се запознаят с текста на меморандума.

Затова нейният председател – депутатът от БСП Емил Георгиев, предложи преди няколко дни животът й да се удължи с още един месец. Мотивите му бяха, че членовете на комисията се нуждаят от повече време, за да се запознаят с големия обем информация по случая, както и за да проведат изслушвания на институции и компетентни органи.

Народното събрание продължава упорито да се заплита в спорове за енергетиката, въпреки очевидната си неспособност да ги разреши. Днес беше създадена поредна анкетна комисия, която да се занимава с такива въпроси.

Днес предложението му беше одобрено в пленарната зала. Никой не отбеляза, че на комисията се дава повече време, отколкото вероятно остава на настоящия парламент.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?