Медия без
политическа реклама

Нечиста вода - намалена цена, поиска омбудсманът

Шуменец вече спечели дело срещу ВиК за високи сметки за мътилка

Ако водата, доставяна от ВиК фирмата до домовете в даден район, не става за пиене, абонатите трябва да плащат за потребените количества по намалена тарифа. Това посочва омбудсманът Диана Ковачева в писмо до министъра на благоустройството Петя Аврамова. Тя е адресирала писмото си до МРРБ, защото то пише нормативните актови за водоснабдяването, а в случая трябва да се промени механизмът на формиране на цените. Поводът са многото райони в страната, където от чешмите тече мътилка с неясен състав, а сметките са като за вода за "питейно-битови нужди". Оплаквания по темата имаше и на голямата обществена дискусия по водните въпроси, организирана в София в края на септември.

Когато доставяната вода е негодна за питейно-битови цели, това е неизпълнение на задълженията на ВиК оператора и затова цената трябва да е като за вода с непитейни качества - т.е. много по-ниска, категорична е Ковачева.

Омбудсманът изтъква в писмото си, че вече има случай, в който гражданин е спечелил в съда дело именно заради високи сметки за нечиста вода. Става дума за абонат на ВиК-Шумен, който след разправии на различни инстанции постигнал пробив. Съдът постановил, че шуменецът несъмнено трябва да плати използваните кубици, но с 50% намаление. „ВиК операторът не е спазил вмененото му по закон задължение да доставя на крайния потребител питейна вода, като действително е влошен само един от нормативно изискуемите показатели - „мътност“, но и само това нарушение прави стоката негодна в някаква степен за предназначението й. В този смисъл основателни са направените от ответника възражения за намаляване стойността на водата", посочва в решението си Шуменският окръжен съд. Решението е окончателно и е влязло в сила. Магистратите са определили по-ниската цена "по справедливост", прилагайки чл. 162 от Гражданския процесуален кодекс. 

Диана Ковачева обяснява в писмото си, че регионалното министерство трябва да направи необходимото цената на ВиК услугата да отговаря на качеството й, като за целта изготви ясна процедура за калкулиране на сметките по намалена тарифа, когато водата се отклонява от нормативно определените показатели.

В друго писмо, адресирано до социалния министър Бисер Петков, обществената защитничка поставя още един наболял проблем - за обещаните от правителството водни помощи за бедните, подобни на съществуващите помощи за отопление. Цените на ВиК услугите непрекъснато растат, зачестяват случаите, когато фирми прекъсват водоснабдяването за неплатени сметки, ето защо МТСП трябва спешно да предложи правила за подпомагане на социално слабите граждани, настоява омбудсманът. Според нея мерките може да са: социална тарифа - по-ниски цени за определени групи потребители, финансова подкрепа, целева помощ под формата на опрощаване на задължения и др. 

 

ОТ ГОДИНА НА ГОДИНА

За социални тарифи се говори от години, но решение все така няма. "Ще има "водни" помощи на базата на енергийните, с които ще се въведат минимални количества вода на домакинство, които ще се таксуват по-евтино. Това ще стане най-късно до средата на 2018 г.", зарича се през 2017 г.  Николай Нанков, тогава министър, а сега зам.-министър на регионалното развитие.  Вече сме в края на 2019-а, а управляващите продължават още се чудят дали и каква схема за подпомагане да приложат.

 

 

 

 

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?