Медия без
политическа реклама

Петролните фирми се жалват в ЕК заради "прозрачните" касови бележки

08 Авг. 2019МИЛА КИСЬОВА
Илияна Кирилова
От 1 октомври касовите бележки, издавани от бензиностанциите, трябва да показват на отделни редове размерът на акциза и ДДС, продажната цена без данъци и покупната цена на горивото.

Спорната наредба за касовите апарати,  с която Министерството на финансите и НАП подлудиха малки и големи фирми от всички браншове, стигна до Брюксел. В сряда Българската петролна и газова асоциация (БПГА) съобщи, че е внесла оплакване до европейския комисар за конкуренцията Маргрете Вестагер. Жалбата е конкретно срещу  разпоредбата, която задължава бензиностанциите от 1 октомври в касовите им бележки да се изписват нови елементи - покупна и продажна цена на горивото. МФ обясни, че изискването се въвежда за по-добро информиране на потребителя. Всъщност  това е имитация на прозрачност, защото по никакъв начин не отговаря на генералния въпрос - какви разходи се трупат по веригата от петролния танкер до бензиноколонката и чии печалби правят българския бензин и дизел толкова скъпи, въпреки че имаме най-ниските акцизи в ЕС. Освен че е безполезно за шофьорите, изписването на покупна и продажна цена е ново затруднение за бизнеса, който за пореден път трябва да пренастройва софтуери и фискални устройства.

Петролната асоциация отбелязва в сигнала си до Брюксел, че покупната цена е търговска тайна, която е защитена от европейското законодателство. "Пред икономическите оператори стои невъзможният избор да нарушат разпоредбите или на националното, или на европейското законодателство“, поясняват от БПГА. 

По-рано Комисията за защита на конкуренцията също отправи критики. Според КЗК оповестяването на покупните и продажните цени на горивата в касовите бележки може да доведе до “по-лесна координация на ценовата политика”, т.е. до картелни споразумения.

Засега възраженията не впечатляват нито НАП, нито финансовия министър Владислав Горанов. Единствено бе удължен срокът за прилагане на новото изискване. Новите касови бележки трябваше да се появят от 1 април след промяна в Наредба Н-18, обнародвана на 1 февруари. Впоследствие разпоредбата бе отсрочена за 1 октомври. Дотогава всички бензиностанции в страната трябва да подменят фискалните си устройства и електронните си системи според всички нови изисквания на наредбата, която засяга широк кръг бизнеси и цели да пребори криенето на обороти. 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?