Медия без
политическа реклама

По-лесно ще съдим банки и телекоми

С две години закъснение парламентът задвижи закона за колективните искове на потребителите

29 Февр. 2024МИЛА КИСЬОВА
Илияна Димитрова
Две служебни правителства внасят специалния законопроект преди година, но едва днес депутатите го гласуваха на първо четене.

С две години закъснение парламентът най-после обърна внимание на специалния закон за колективните искове в защита на потребителите. По силата на едродиректива страната ни е трябвало да го приеме още през 2022 г. Две служебни правителства са вкарвали законопроекта в Народното събрание, но едва днес депутатите го гласуваха на първо четене.

Изготвянето на ново законодателство за защита на колективните интереси на потребителите се налага от увеличаване на риска голям брой потребители да бъдат увредени от една и съща незаконна практика или от едно и също нарушение заради нарастващата глобализацията и цифровизацията на икономиката, са мотивите на Брюксел.

Затова държавите-членки трябва да въведат ефективни средства за преустановяване на незаконните практики на търговците и за обезщетяване на засегнатите потребители. В мотивите към законопроекта, чийто вносител е Министерски съвет, се посочва, че досегашната уредба за колективните искове в България е с много ограничен обхват, с тромави и продължителни процедури, трудно постановяване на решения за забрана на вредните търговски практики, както и с много ниски санкции за търговците-нарушители.

В новия закон се разширява обхвата на защитата, която може да бъде търсена чрез колективни искове на потребители - включени са нови области като защита на данните, финансовите услуги, пътуване и туризъм, енергетика, телекомуникации и др.

Разширява се обхвата и на организациите, които може да предяват иск за обезщетение за вреди - не само сдруженията на потребителите, както е до момента, но и Комисията за защита на потребителите и квалифицирани организации за предявяване на трансгранични представителни искове.

Освен това исковете за преустановяване или забрана на практики, които са в нарушение на колективните интереси на потребителите, се предвижда да се разглеждат по реда на "бързото производство" в ГПК. 

Много важна промяна е, че законопроектът предвижда влязло в сила съдебно решение, с което се установява нарушение на колективните интереси на потребителите, да може да се използва от всички страни като доказателство във всеки иск за обезщетение за вреди срещу същия търговец за използване на същата практика. 

Предвижда се и спиране на давностните срокове за предявяване на обезщетение за засегнатите потребители до влизането в сила на окончателното решение на съда.

ДЕБАТИ

Законопроектът бе вкаран в дневния ред на НС за първо четене в пленарна зала по предложение на БСП. От "Продължаваме промяната" първоначално се опитаха да отклонят приемането му като обясниха, че той е в колизия с Наказателния кодекс и няма и становища от ВКС и ВАС. Петър Кьосев от ПП предложи да се сформира работна група, която в удължен срок да преработи законопроекта за колективните искове и чак тогава да бъде вкаран за гласуване в пленарна зала.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова остро опонира на искането за поредно забавяне и обвини ПП, че вместо да защитават потребителите, "играят с мобилните оператори" и блокират възможността по-лесно и ефективно да се водят колективни искове срещу неравноправните клаузи в техните договори. "Блокирате добрите закони за хората както направихте със законопроекта за колекторите и пускате само лобистки закони", заяви Нинова.

От "Демократична България" се съгласиха, че законът за колективните искове на потребителите е от голям обществен интерес и е безкрайно закъснял, заради което може да понесем санкции от Брюксел.

"Съществуват слабости в националното законодателство, които не дават достатъчно закрила за потребителите. Трябва повече организации да може да предявяват искове и да се разшири обхвата на защитата от незаконосъобразни търговски практики, както и на възможностите за обезщетение на засегнатите потребители", заяви Надежда Йорданова от ДБ. Според нея обаче съществуването на две успоредни искови производства при защитата на потребителите ще създаде проблеми при правораздаването и ще затрудни съдилищата. "Не подкрепям да има изцяло нов закон за колективните искове, може би трябва да се помисли текстовете да се вкарат в Закона за защита на потребителите и в ГПК. Въпреки това на първо четене "Демократична България" ще гласува "за" законопроекта", каза Йорданова.

В крайна сметка всички парламентарни групи, без изключение, подкрепиха законопроекта за колективните искове на потребителите. Между първо и второ четене обаче се очакват сериозни промени от първоначалния вариант.

Ключови думи:

колективни искове

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?