Медия без
политическа реклама

Телекомите настояват, че е нормално да индексират цените

Алиансът на технологичната индустрия предложи "преговори" с държавата

ЕПА/БГНЕС
Да се "откачиш" от мобилния си оператор, ако ти вдигне цената, в България е почти невъзможна мисия.

Мобилните оператори изглежда няма да се откажат от обявената индексация на цените и нямат намерение да се извиняват на абонатите си, че за поредна година ги поставят пред "свършен факт". 

"Повишаването на цените на мобилните услуги с размера на годишната инфлация отговаря на предвиденото в договорите с потребителите, на изискванията на приложимите закони и на европейската практика", гласи писмо на Алианса на технологичната индустрия (АТИ), адресирано до Комисията за защита на потребителите (КЗП). Трите "кита" на телеком пазара у нас - "Виваком", А1 и "Йеттел", са членове на въпросния алианс.  

За писмото съобщи сайтът "Офнюз".  В посланието си до държавната комисия АТИ повтаря познатите аргументи на трите телекома за поскъпването. Новината е, че алиансът все пак предлага на КЗП да обсъдят заедно общите условия и евентуална промяна на някои клаузи. 

Наскоро имаше открито заседание на Комисията за защита на потребителите с много участници и бурни дискусии, които показаха масово неодобрение на практиката на мобилните оператори да натрапват едностранно промени на абонатите си. Недоволството е огромно и компаниите навярно си дават сметка, че ще трябва да дадат повече права на абонатите си, вкл. и да могат да се откажат от договора без санкции при индексация на цените.

В писмото си алиансът настоява, че действа само по правилата, и привежда следните аргументи:

- Повишението на цените е балансирано, а не своеволно и безконтролно увеличаване, каквото се наблюдава по отношение на множеството стоки и услуги, формиращи потребителската кошница.  Напротив,– клаузите ясно определят кога и с колко операторите могат да променят цените си". 

Всъщност изобщо не е толкова ясно, защото и до днес никой не е дал смислено обяснение защо всички се оправдават с инфлацията, обаче "Виваком" вдига цените 4.7%, "Йеттел"  - с почти 10%, а А1 все още не са дали процент.

- Общите условия на мобилните оператори не са изменяни през последните 10 години, проверявани са неколкократно от КЗП, комисията не е констатирала противоречие със закона, не ги е намерила за неравноправни и не ги е забранявала, твърди АТИ. 

Всъщност не е точно така, КЗП в различните си състави е откривала съмнителни клаузи, но е съобщавала, че преди да се обърне към съда, ще преговаря с компаниите сами да си ги коригират. Видими резултати от това няма. 

- Индексацията е все по-често използван механизъм за компенсиране на инфлацията с цел развитие на свързаността и дигитализацията. Подобни клаузи присъстват в договорите на оператори от редица страни в ЕС. Тяхната легитимност е потвърдена от Съда на Европейския съюз с решението по дело С-326/14, се казва още в писмото.

Факт е, че индексация се прилага и в други страни. Но въпросът е "как" се прави - дяволът е в детайлите.

На откритото си заседание КЗП обяви, че ще изготви анализ по темата за неравноправните клаузи. Доклад все още не е представен. 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?