Медия без
политическа реклама

Търсят се между 80 и 100 млн. лв. за цялостен ремонт на СУ

Настоящият и бивши ректори алармираха, че сградата "си отива"

04 Апр. 2024
Илияна Димитрова
Крайно време е държавата да се погрижи за знаковата сграда на СУ, която е и паметник на културата, настояха алармираха бивши ректори на Университета.

Между 80 и 100 млн. лв. ще струва цялостният ремонт, от който се нуждае Софийският университет "Св. Климент Охридски". Това стана ясно на нарочна пресконференция на ректора на СУ проф. Георги Вълчев, който представи днес пред медиите програма за основен ремонт на Ректората, Университетската библиотека и двора на СУ.

В събитието участваха и бившите ректори на висшето училище - проф. Иван Лалов, проф. Боян Биолчев и проф. Анастас Герджиков, както и бившият министър на образованието и науката проф. Даниел Вълчев, който сега е декан на Юридическия факултет на СУ. Присъствието на всички тях свидетелства за наболялата и вече неотложната нужда от средства за ремонт на Университета, които, както стана ясно на пресконференцията, засега не са налични.

Проф. Вълчев посочи, че е говорил с министъра на образованието и председателя на просветната парламентарна комисия, от които е получил принципна подкрепа за създаването на специална програма за реновиране на университета. "Съвместно с държавата ще създадем поетапна, национална и устойчива програма за основен ремонт на Ректората, на Университетската библиотека и на двора на Софийския университет. Необходимите средства за реконструкция са непосилни при сегашното финансиране и затова е необходима поетапна национална програма", коментира той, цитиран от БТА. "Имаме нагласа да получим необходимото финансиране, но с оглед на сложната политическа обстановка решихме да направим публично този анонс, за да не изчезнат поредните наши преписки в чекмеджетата на различните министерства, които имат отношение към решаването на този проблем. Това не е конфронтация с институциите, а напротив - ние ще търсим диалог и постоянен контакт, тъй като сграда от такъв характер изисква широка институционална подкрепа", заяви ректорът на Софийския университет. 

Той уточни, че идеята е най-напред да се започне с реконструкцията на покрива. Трябва да се извърши и цялостна климатизация и да се подменят всички инсталации - отоплителната и електрическата, имало и тежки проблеми на отводнителната система от покрива. "Тежки проблеми има и в Университетската библиотека. Трябва да се направи и подземен паркинг, за да се освободи от автомобили дворът на СУ", посочи още проф. Вълчев. Той коментира, че основен ремонт на сградата на Ректората не е извършван, а е имало частични ремонти, които помагат за временно решаване на отделни проблеми, но по думите му, като цяло, "сградата деградира". Според него е необходим нов тип подход на охрана на самата сграда, защото често тя е обект на посегателства и изчезват медни обшивки и различни елементи от декоративната украса, дори на централните врати на университета.

През декември 2024 г. ще се навършат 90 г. от тържественото освещаване на сградите на Ректората и на Университетската библиотека. Строежът на Северното и Южното крило на сградата е завършен през 1952 г. През този период в сградата, която е публична държавна собственост и само един от паметниците на културата, които Софийският университет стопанисва и ползва, не е правен основен ремонт. Със средствата за капиталови разходи, които Софийският университет получава всяка година от държавния бюджет, и основно със средства, спечелени по проекти и с дарения, е възможно осъществяването единствено на спешни и неотложни ремонтни дейности и на обновяване на отделни зали, пространства, аудитории, библиотеки, заявиха от СУ.

Софийският университет винаги е бил център на интелектуалния живот в България и всички официални гости, когато са включени в държавни делегации, посещават СУ и е крайно време държавата да обърне внимание на проблемите, за които е алармирана многократно и те са свързани със сградата, каза проф. Вълчев. По думите му сградата на Ректората е паметник на културата, включена е в ансамблов пакет с други знакови сгради в центъра на София и според проучвания на туроператорските фирми след катедралния храм "Св. Александър Невски" втората по интерес сграда е тази на Ректората на СУ. "Искаме да върнем блясъка на това архитектурно творение, което е символ на желанието на българския народ чрез образование нацията ни да просперира, и трябва да се намери трайно и устойчиво решение", каза проф. Вълчев.

По предварителни разчети общо за всички ремонтни дейности ще са нужни между 80 и 100 млн. лв., като програма ще продължи между 4-5 г., показват прогнозите на СУ.

 

СИМВОЛ

Проф. Иван Лалов коментира, че сградата на Ректората е символ на България, а не само на нейната столица и държавата трябва да отдели средства за ремонтирането й. Проф. Анастас Герджиков заяви, че е нужна такава национална програма, защото средствата, които СУ получава за капиталови разходи годишно - около 1 млн. лв. или често под тази сума, не стигат не само за Ректората и 30-те сгради, които стопанисват, но дори само за неговия покрив. "Дори и тази сграда, на Ректората, построена със средствата на братя Георгиеви, е публична държавна собственост и държавата би трябвало да осигури средствата за нея", каза проф. Герджиков, цитиран от БТА. Проф. Даниел Вълчев подчерта, че сградата на Ректората на СУ е една от най-красивите сгради на България, но "трябва да стане ясно, че тази сграда си отива, а ние нямаме много такива сгради в България и ще бъде много жалко, ако го допуснем".

 

ПРОБЛЕМИ

Главният мениджър на СУ инж. Георги Божанин говори за тежките проблеми, в които се намират всички сгради на СУ и за необходимостта от трайна подкрепа през годините. Софийският университет стопанисва повече от 18 учебни сгради и 12 студентски общежития. Голяма част от сградите са паметници на културата в национално, а някои и от световно значение. "Може би след Министерството на културата сме най-големият стопанин на такова недвижимо културно наследство. Общата, разгърната, застроена площ на всичките, стопанисвани от Софийския университет сгради, е почти 200 000 квадратни метра, а общата площ на прилежащите терени към тези сгради е почти 500 000 квадратни метра. През последните 10 г. средствата, отделяни ежегодно за капиталови разходи, за поддръжка на този мащабен по размери сграден фонд, са около 800 000 лева и елементарна сметка показва, че ако бъде разделена тази сума на площта само на сградите, е по-малко от 4 лева на квадратен метър", каза Божанин. Той обясни, че има огромни, ежедневни проблеми с инсталациите в сградите, които не са подменяни от построяването им, което на повечето от тях е било през 60-те и 70-те години на миналия век. "Има сгради и от 19-и век и са необходими неотложни ремонти по инсталациите", добави той. 

 

МУЗЕЯ СЪС СКЕЛЕТИ

Преди дни из социалните мрежи се появиха съобщения за лошото състояние на Музея по палеонтология на СУ, както и призиви за неговото спасяване. Оказа се, че той се намира на 5-тия етаж в Северното крило на Ректората, но за съществуването му знаят малцина, дори и учещите студенти във висшето училище, макар в него да има съкровища - отлично запазен и реставриран скелет на праисторически Дейнотериум (предшественик на слоновете), който освен с уникалността си впечатлява и с размера си - 7 метра. Музеят е недостъпен поради липса на вътрешна инфраструктура в сградата на университета - до него дори няма асансьор. Въпреки това се оказва, че е отворен за посетители, а от университета съветват ако решетката пред него е заключена, посетителите да повикат леко служителите, за да ги чуят.

Ключови думи:

Софийски университет

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?