Медия без
политическа реклама

От 1 юли токът поскъпна средно с 2.90%, парното - с 3.53%

КЕВР оряза някои от исканията за най-голямо увеличение

Илияна Кирилова
ЕРП-тата вече започнаха отчет по новите цени.

От 1 юли токът поскъпва средно с 2.9%, а парното - с 3.53 на сто. Това реши Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) на закрито заседание в понеделник. Разпределението на увеличението обаче не е равномерно. Цената за потребителите на ЧЕЗ например нараства с 2.90%, за клиентите на ЕВН - с 2.97 %, а за тези на "Енерго -Про" - с 2.80%. Повишението е по-малко в сравнение с предвиденото от експертите на КЕВР в работния доклад, а самият председател на комисията Иван Иванов неколкократно заяви, че цените ще растат с процента на инфлацията, или с около 3.6%.

Също с вчерашна дата поскъпна и парното - средно с 3.53%. И тук повишението е по-малко от планираното около от 4.5 на сто. За клиентите на "Топлофикация София" цената нараства с 3.06%, за потребителите в Пловдив - със 7.40%, в Плевен - с 6.03%, в Бургас - със 7.36%, във Варна - с 1.90%, във Велико Търново - с 6.62%.

След направените преизчисления КЕВР намали значително първоначално предвиденото увеличение за потребителите на "Топлофикация Разград". Вместо поисканите 17.53% скокът в цената е 8.59%. "Бяха проверени и коригирани към намаление разходите в топлопреносната мрежа на "Топлофикация Разград", коментира Иван Иванов. Точно това довело и до преизчисление на цената. Съществена е редукцията в цените за "Топлофикация Враца". Вместо предвидено увеличение от 7.52% утвърдената цена нараства с 3.84%. За клиентите на "Топлофикация Габрово" увеличението е намалено от 12.53% на 9.93%, изтъкна шефът на КЕВР.

Част от корекциите бяха обяснени и с намалението на цената на природния газ с 0.6 на сто от 1 юли. Цялостното поскъпване обаче отразява неотчетените в цената на парното увеличения на газа в предишните две тримесечия.

През последните две тримесечия имаше увеличения на цената на природния газ, съответно с 3.51% от януари и с 0.83% от април, но регулаторът не ги отрази в цените на топлинната енергия през зимата, за да не затрудни финансово абонатите, изтъкнаха от КЕВР. Сега обаче това е невъзможно и КЕВР трябва да отчете измененията в цената на природния газ, за да бъдат покрити реално направените от топлофикационните дружества разходи и те да не работят на загуба. 

 

МОТИВИ

"Цените се основават на ясна икономическа логика. В своите решения енергийният регулатор се ръководи от четири основни принципа - прозрачност, устойчивост на решенията, законосъобразност и справедливост", заяви Иванов. И изтъкна, че това е последното решение за цените на тока при този състав на регулатора.

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?