Медия без
политическа реклама

Президентът върна избора на Гешев, без да му даде оценка

Румен Радев разкритикува единствено процедурата, по която ВСС взе решение за новия главен прокурор

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Президентът Румен Радев разкритикува правителството, че отказа да предложи алтернатива на Иван Гешев за главен прокурор.

Президентът Румен Радев очаквано върна на Висшия съдебен съвет (ВСС) предложението за назначаването на Иван Гешев за нов главен прокурор. Като аргументи за решението си той посочи само процедурни нередности, които биха подкопали доверието на обществото в държавното обвинение, и не посмя да даде оценка на самата кандидатура. Сега на ход отново е ВСС, който има право да избере същия кандидат, без да стартира нова процедура. Ако изборът на Гешев бъде потвърден, конституцията задължава Радев да подпише указа за назначаването му. В противен случай рискува процедура по импийчмънт. 

Според Радев изборът на нов главен прокурор засяга всеки български гражданин и затова се изисква да бъдат разсеяни всякакви съмнения дали назначеният на тази длъжност ще защитава обществения интерес, правата на гражданите и върховенството на закона. "И преди съм заявявал, че очаквам истинско състезание между кандидати, а не формално изпълнение на процедурата по избор. Издигането на един-единствен кандидат не само я лиши от състезателност, но и отнема от престижа и легитимността на бъдещия главен прокурор – така необходими за неговата нелека и отговорна мисия", констатира държавният глава. По негови думи "белег на демократичната държава е наличието на алтернативи при заемането на висши държавни длъжности". "Подходът за издигането на един кандидат бе подкрепен и от изпълнителната власт, която в лицето на министъра на правосъдието отказа да посочи втори", припомни Румен Радев. Според него изразената масирана подкрепа за Иван Гешев от страна на институциите, включително ДАНС и МВР, е взела превес над становищата от неправителствените и магистратските организации, висшите училища и научните организации, поставени под общия знаменател на гражданското общество. Радев беше категоричен, че само позициите на последните трябва да бъдат публикувани на сайта на ВСС. 

"Благодаря на президента, че спази конституцията и се произнесе в разумен срок. Процедурата продължава", заяви пред "24 часа" Иван Гешев.

Часове преди държавният глава да обяви решението си, Съюзът на съдиите в България се обърна към Румен Радев с призив да не подписва указа. В своето становище съсловната организация отбелязва, че макар изслушването на единствения кандидат от съдебните кадровици да е продължило 10 часа, изборът не е бил прозрачен. "В хода на обсъждането главният прокурор Сотир Цацаров заяви недвусмислено, че решенията кой да бъде избран за главен прокурор и председатели на двете върховни съдилища досега са били вземани в други две сгради, а не от самия ВСС. Подобно изказване съдържа твърдения за опасна подмяна на демократичната процедура по овластяване на най-високите административни длъжности в съдебната власт", пишат съдиите. Според тях биографията и последвалото изслушване на Иван Гешев не убеждават, че избраният отговаря на изискванията от Закона за съдебната власт за придържане и налагане на висок етичен стандарт. 

На коренно противоположното мнение са от Асоциацията на прокурорите и Камарата на следователите. Двете организации изпратиха общо писмо до Европейската комисия, в което твърдят, че се оказва безпрецедентен политически натиск върху ВСС и върху президента, за да бъде дискредитиран изборът на Иван Гешев за главен прокурор. Те дори дават като пример статии в български медии, които според тях съдържат "манипулативни твърдения", целящи да дискредитират конкретни магистрати, които подкрепят Гешев - публикации в "Капитал" със заглавие "Тоягата и морковът зад номинацията на Иван Гешев" и в "Сега" със заглавие "Франтишек - път към висшето прокурорско общество". В тази връзка се припомня, че държавното обвинение излезе с позиция, в която се казва, че "прокуратурата е напълно наясно, че причината за персоналните атаки в медиите срещу магистрати са проведените през последните години разследвания, с които пряко или косвено бяха засегнати различни корпоративни, политически и бизнес интереси".

В периода, през който президентът обмисляше решението си дали да подпише указа за назначаването на Гешев за главен прокурор, хиляди граждани протестираха на няколко пъти пред Съдебната палата и Министерския съвет. 

Премиерът и президентът влязоха в словесна престрелка кой ще носи отговорността за избора на Иван Гешев за нов главен прокурор. "В историята ще бъде записано, че това е станало по времето на президента Румен Радев. Първият човек в държавата се казва Румен Радев, не Бойко Борисов. Защо да се залепи на нас? Всичко е сега в ръцете на Румен Радев", коментира Борисов. "Премиерът има огромно влияние във ВСС. Той избяга от отговорност и в лицето на своя министър на правосъдието, който по закон имаше правото, а според мен и задължението, да издигне втори кандидат, за да има реално състезание", отвърна президентът. 

 

ПРОЦЕДУРА

Президентът не коментира призива на "Правосъдие за всеки" да попита Конституционния съд дали при евентуално връщане на предложението на ВСС за назначаването на Гешев за главен прокурор процедурата трябва да започне отначало, или е достатъчно номинацията му да бъде прегласувана. По закон президентът може да отправи такова искане към КС и по-късно - ако ВСС избере отново Гешев за главен прокурор и Радев вече не може да откаже да подпише указа. Ако КС се произнесе, че процедурата е била противоконституционна, ВСС ще трябва да стартира нова.

 

ДЕЖАВЮ

Президентът Румен Радев за втори път от началото на мандата си показва несъгласие с решение на ВСС. Той върна указа за назначаването на председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков, но ВСС прегласува кандидатурата и Радев трябваше да подпише.

Още по темата