Медия без
политическа реклама

Въпросите за КТБ, Иванчева и ЦУМ-гейт изнервиха Гешев

През годините държавата се държи с прокуратурата като с малолетно дете, което има нужда от настойник, обясни кандидатът за главен прокурор

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Над 9 часа кандидатът за главен прокурор Иван Гешев отговаряше на въпроси във ВСС.

Депутатът Делян Пеевски не е в делото за фалита на КТБ, защото е изплатил заемите си към банката. Европейската конвенция за правата на човека е остаряла, а решенията на съда в Страсбург се използват политически. В срещата на Сотир Цацаров с издателя на "Сега" Сашо Дончев в ЦУМ, на която главният прокурор изказа недоволство от критичните статии и карикатури на вестника и поиска да бъде променена редакционната политика, няма нищо нередно, защото тя е в сферата на личния живот на прокурорите. "Всесилният главен прокурор" е мит, прокурорите действат независимо от шефовете си. А зад всички критики към единствения кандидат за главен прокурор стоят икономически и политически интереси.

Това се разбра от отговорите на Иван Гешев по време на продължилото над 9 часа изслушване във ВСС вчера. 

За Гешев делото за фалита на КТБ било "най-сериозното предизвикателство" заради натиска върху екипа и защото "такава щета като процент от БВП не се е срещала никъде в Европа". Той най-после обясни защо името на Пеевски не се среща изобщо в обвинителния акт, въпреки че империята му е изградена със заеми от фалиралата банка. "Не сме разследвали всички кредитополучатели, защото не е престъпление да получиш кредит от банка. Проверили сме почти всички кредити, отпуснати от КТБ, включително и кой стои зад определени фирми. По делото са налице доказателства за това, че всички фирми, които могат да бъдат свързани с депутата, са погасили кредитите си целево. Няма данни, които да ангажират наказателна отговорност на този депутат. Няма данни и Иво Прокопиев да е получил каквито и да е пари, както и други богати хора в България“, каза Гешев. Преди време на същия въпрос той се опита да бъде остроумен: "В делото ги няма и Путин, и Обама!"

Всъщност Гешев често споменаваше името на Прокопиев, който е издател на "Дневник" и "Капитал". Той очевидно не вижда нищо нередно в това един главен прокурор да оказва натиск върху критични медии. Преди няколко месеца, в първото си интервю като кандидат Гешев си позволи дори открито да заплашва медии и НПО. Вчера той "оневини" Цацаров за срещата с издателя на "Сега" Сашо Дончев. "Имаше проверка на Инспектората към ВСС, която не констатира нарушения. За мен случаят е приключен. Главният прокурор, всеки магистрат и всеки от вас има хиляди ограничения, които влизат сериозно в личната ни сфера, но това не означава, че не трябва да имаме в някаква степен право на личен живот и лични срещи и контакти", отговори кандидатът.

Главният прокурор Сотир Цацаров, който често влизаше в ролята на негов адвокат по време на дебата, също не пропусна да спомене критичните медии - според него Гешев е неудобен за поне 6 души с пари, власт, медии, които са обвиняеми и подсъдими. 

От отговорите на Гешев не се разбра защо в имотната му декларация не е обявил и имуществото на жената, с която живее - Детелина Ханчева, и в какви отношения е тя с главния свидетел по делото срещу бившия кмет на "Младост" Десислава Иванчева - бизнесмена Александър Ваклин. "Надявам се да има отношения само с мен. Но защо да ѝ причинявам това. Аз съм ѝ длъжник, не ми остана време да сключа граждански брак с нея, но ще обективирам това", отговори Гешев. Той посочи само, че Ханчева е купила апартамент от Ваклин, който "тематично" се намира до Софийския затвор, и че това е единственото им жилище в столицата. "Прокуратурата, КПКОНПИ и Инспекторатът към ВСС провериха случая и не откриха нарушения", напомни Гешев.

Въпроси към Гешев имаше и заради многочасовата акция по ареста на Десислава Иванчева, на която той присъства. "Смятате ли, че арестът на Иванчева допринесе за увеличаване на доверието в прокуратурата. Как преценявате това си участие", попита го Олга Керелска. "Винаги съм си мечтал да отговоря публично на тези въпроси. За случая "Иванчева" казах много неща. Моята субективна оценка едва ли има значение", отговори кандидатът. Като грешка той отчете само, че на обществото не били разяснени навреме факти и обстоятелства по делото, както това било направено по други дела след това. "След това по политически причини беше яхнат този случай и беше създадена погрешната медийна представа", смята Гешев. "На някои хора им беше мечтата в живота чрез този случай да компрометират прокуратурата. Да слеят нарушените права с наказателната отговорност", допълни той. Малко по-късно Цацаров "пое вината" за Иванчева, защото той лично бил изпратил Гешев там. 

Въпрос имаше и за безпрецедентната подкрепа от прокурори от цялата страна, като в подписките се включиха дори чистачки и шофьори от системата. Гешев обясни, че се гордее, че е подкрепен и от чистачките, и шофьорите. Добър знак било, че има подкрепа и от МВР.

Колкото до това дали трябва главният прокурор да е външен за системата, той отговори: "Досега се назначаваха външни хора, което е държавата да се държи с прокуратурата като дете, на което трябва да се назначи настойник".

 

ИГРА НА НЕРВИ

През цялото време правосъдният министър Данаил Кирилов се грижеше за комфорта на кандидата. Точно както преди 7 години министър Диана Ковачева се опитваше да елиминира неудобните въпроси към Цацаров. Кирилов няколко пъти напомни на Гешев, че не е длъжен да отговоря на всички питания. А след въпроса на Олга Керелска за мнението на Гешев за протестите срещу номинацията му Кирилов директно й каза да не прави политически анализи. "Знам, че следвате плейлист. Да извикаме социолозите да анализират протестите", обърна се министърът към Керелска.

"Нямам проблем, не бързам за никъде. Спокоен съм и балансиран", успокои Гешев питащите. Но когато Атанаска Дишева го попита какво влага в термина "политическо говорене", който използва често по време на изслушването, той ядно я репликира: "Ще се изпитваме ли?". И я призова, когато формира оценката си за нравствените му качества, да смята, че той не знае какво значи "политическо говорене". 

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?