Медия без
политическа реклама

Брюксел няма да промени сделката за Брекзит заради Борис Джонсън

Новият лидер на Великобритания обеща да изведе страната от Евросъюза на 31 октомври

24 Юли 2019
ЕПА/БГНЕС
Борис Джонсън (вдясно) напуска своя офис в Лондон, след като беше избран за нов лидер на консерваторите и вероятно бъдещ премиер на страната.

Европейските лидери са готови да си сътрудничат с новия лидер на британските консерватори и вероятен бъдещ премиер Борис Джонсън, но категорично изключват възможността за значителни промени в сделката, уговорена преди година с Тереза Мей и отхвърляна неколкократно от британския парламент. Брекзит без сделка би бил "трагедия" и за двете страни, но ЕС ще се придържа към вече съществуващото споразумение, потвърди във вторник зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс, цитиран от агенциите.

Европейската комисия поздрави Джонсън и заяви, че иска да работи с него по възможно най-добрия начин, съобщи говорителят на ЕК Наташа Берто. И тя предупреди, че ЕС няма да промени договорената вече сделка за Брекзит. Мишел Барние, главен преговарящ за Брекзит от името на ЕК, изрази желание да работи конструктивно с Джонсън, за да улесни ратифицирането на споразумението. Френският президент Еманюел Макрон изрази голямо желание да заработи възможно най-скоро с новия британски премиер Джонсън по редица въпроси, сред които Брекзит и други международни теми. Макрон и гостуващата му в Париж нова председателка на ЕК Урсула фон дер Лайен заявиха, че очакват да имат добри работни отношения с Джонсън и да водят конструктивни разговори с него.

Борис Джонсън бе избран с гласовете на малко над 92 000 членове от общо 159 000 консерватори, които имаха право да гласуват за нов лидер на партията. За опонента му Джеръми Хънт са гласували над 46 000 души. Днес се очаква той да бъде одобрен за премиер от парламента. "Знам, че ще има хора, които ще се запитат мъдро ли е било да изберете мен. Такива сигурно ще има дори и тук", каза Джонсън в победната си реч. "Кампанията приключи, работата започва", каза Джонсън, който водеше кампанията за Брекзит и пак обеща, че Великобритания ще напусне ЕС на 31 октомври със или без сделка. Трима бивши премиери го предупредиха публично, че това е опасен сценарий и че така Джонсън рискува да изпълни волята само на малък процент от най-екстремно настроените противници на ЕС.

Влизайки на "Даунинг стрийт", Борис Джонсън ще се изправи и пред проблеми в кабинета - двама от ключовите министри заявиха, че ще напуснат, ако той стане премиер - финансовият министър Филип Хамънд и правосъдният Дейвид Гаук. Зам.-министърът на външните работи за Европа Алан Дънкан напусна в понеделник в знак на протест срещу обещанията на Джонсън за излизане без сделка, същото направи и зам.-министърът за цифровите индустрии, медиите и младежта Марго Джеймс. Зам.-министърът по стажовете и квалификациите Ан Милтън подаде оставка във вторник, а министърът на международното развитие Рори Стюарт отговори с "не" на репортерски въпрос дали би участвал и в кабинета на Джонсън.

РЕАКЦИИ

Президентът на САЩ Доналд Тръмп поздрави Борис Джонсън за избирането му за лидер на британските консерватори и каза, че той ще бъде "невероятен" британски премиер. Дъщеря му Иванка пък написа в Туитър и го поздрави, че е избран за "премиер на Обединен Кингстън" (United Kingston), вместо Обединеното кралство (United Kingdom). "Политико" отбелязва, че тя сигурно има предвид Кингстън, район в Югозападен Лондон. След вълна подигравки в социалните медии Иванка Тръмп коригира поста си. Джонсън получи поздравления и от иранския министър на външните работи Мохамад Джавад Зариф, който отправи предупреждение, че Иран ще защитава Персийския залив. Той добави, че Иран не търси конфронтация. Предупреждението е отправено в момент на напрежение между Лондон и Техеран заради задържаните петролни танкери. Британската левоцентристка партия "Либералдемократи" избра Джо Суинсън за своя нов лидер, която обеща да направи "всичко необходимо да спре Борис и Брекзит".

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?