Медия без
политическа реклама

ЕК е готова да преговаря с Лондон за отношенията след Брекзит

11 Февр. 2020
ЕПА/БГНЕС

ЕК е готова да започне преговори с Великобритания за бъдещите двустранни отношения. Това обяви председателят на институцията Урсула фон дер Лайен в реч пред евродепутатите по време на пленарната сесия в Страсбург, съобщи пресслужбата на ЕП. Тя бе категорична, че Брюксел си поставя най-високи цели в тези преговори. Великобритания напусна ЕС на 31 януари, а в края на тази година изтича преходният период, в която се очаква да бъде постигната договорка за бъдещите отношение. Според експертите това е прекалено оптимистично, тъй като Брюксел и Лондон имат съществени различия по основни въпроси.

Фон дер Лайен каза в пленарната зала, че Лондон изразил готовност да сключи търговско споразумение, подобно на това, което ЕС има с Канада, или с Австралия. ЕК обаче е на мнение, че бъдещата сделка трябва да запази търговията без мита, тарифи и квоти. Шефката на ЕК припомни, че търговското споразумение с Канада премахва митата и тарифите, но не за всички стоки. Отношенията между ЕС и Австралия пък се основават на правилата на Световната търговска организация, тъй като двете страни не са подписали търговско споразумение. Затова и Урсула фон дер Лайен призна, че била "малко изненадана", когато британският премиер Борис Джонсън споменал, че е възможно бъдещите отношения да са по австралийския модел. 

Шефката на ЕК подчерта в речта си пред Европарламента, че ЕС е готов да направи щедри оферти относно бъдещите търговски отношения с Лондон, но амбициозната сделка за свободна търговия „ще изисква съответните гаранции за лоялна конкуренция и защитата на социалните, екологичните и потребителските стандарти“ от страна на Великобритания. Споразуменията за свободна търговия целят да премахнат несигурността с въвеждането на правила и това било видно от договорките на ЕС с Канада и Япония. Урсула фон дер Лайен изтъкна, че досега ЕС не е предлагал на някоя страна споразумение за напълно безмитна търговия. Според нея е възможно постигането на подобна договорка с Лондон, но ако ЕС и Великобритания постигнат съгласие да работят по еднакви правила.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?