Медия без
политическа реклама

Датски остров обяви война на боклука

Борнхолм се бори за превръщането си в място с „нулев отпадък“

25 Ноем. 2023
ЕРА/БГНЕС
Крайбрежието на живописния датски остров.

Местната общност на датския остров Борнхолм се гордее, че хората там стават истински борнхолмци само след като семейството им е живяло от три поколения на този остров. Малкото бижу в Балтийско море е известно със своята непокътната природа, живописни рибарски селища и артистични традиции. Въпреки репутацията си на „слънчевия остров“ – с повече слънчеви часове от останалата част на Дания, и добре развития летен туризъм, Борнхолм се оказа изправен пред значителни икономически предизвикателства, особено след риболовните кризи от 70-те и 80-те години на миналия век. Независимо от този бекграунд островът се въззема и през 2018 г. един местен служител, Йенс Хюл-Нилсен, подема смела инициатива: да направи до 2032 г. Борнхолм място изцяло без отпадъци.

По отношение на енергията островът има за цел да стане самодостатъчен. Борнхолм, някога зависим от риболова, трябваше да създаде нова представа за себе си след колапса на сектора в Балтийско море. Понастоящем смятан за икономически необлагодетелствана зона, островът се е заел да се самозадоволява с енергия и да преодолее зависимостта си от правителствено финансиране. Предизвикателството за постигане на „нулев отпадък“ за по-малко от десетиетие, като напълно се елиминира изгарянето на боклуци и натрупването на сметища, се сблъсква с широко разпространената в Дания практика за изгаряне на отпадъци за производство на енергия – практика, при която се отделят много парникови газове и която противоречи на целите на страната във връзка с промените в климата.

Внимателното разделно събиране на отпадъци е задължително за Борнхолм – именно доброто управление на отпадъците е фундаментално за концепцията „нулев отпадък“. Центърът за рециклиране на острова е ангажиран в диференцираното събиране на 37 категории отпадъци, включително съществува и пилотен проект за превръщане на компостируеми (биоразградими и безвредни за околната среда) пелени и памперси в компост, който може да се използва в селското стопанство, значително ускорявайки процеса в сравнение с традиционното компостиране.

Борнхолм също така има за цел да стане „въглеродно неутрален“ в енергийния сектор до 2025 г. Островът вече получава по-голямата част от енергията си от възобновяеми източници като вятър, слънчева енергия, биогаз и устойчива биомаса.

Използването на биогаз от органични отпадъци, особено от свински тор, е нарастваща практика на острова, макар да има загриженост сред еко-съзнателните жители, че разширяването на свиневъдния бизнес може да допринесе за неблагоприятни изменения в климата.

Не на последно място Борнхолм се ангажира да намали произвеждането на отпадъци чрез различни социални инициативи като магазини за втора употреба и онлайн групи за безплатен обмен. Въпреки това, остава предизвикателството с рециклирането на сложни материали и справянето с токсичните отпадъци, които все още не могат да се рециклират. Кметът на Борнхолм Якоб Трьост признава сложността на целта за „нулев отпадък“, но е оптимист. 

Борнхолм е четвъртият по големина датски остров в Балтийско море, разположен източно от Дания, южно от Швеция, североизточно от Германия и северно от най-западната част на Полша. Островът заема площ от 588,36 km2 и е населяван от близо 40 000 души. Главен град и пристанище е Рьоне на западното крайбрежие.

Ключови думи:

"Борнхолм", нулев отпадък

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?