Медия без
политическа реклама

Спомен за най-мрачните дни на пандемията в "Eдна провинциална болница"

Илиян Метев, Златина Тенева и Иван Чертов събират съдби на лекари и пациенти в 70 снимачни дни

София Филм Фест
От страданието...

Семплите духом 14%, гласували за "Възраждане", едва ли гледат документално кино, още по-малко - българско. Но все пак на премиерата на "Една провинциална болница" на "София Филм Фест" имаше женски глас, който прокънтя в залата: "Лъжец! Докторът е лъжец!" Извън чисто художествените им цели, смисълът на филми като този е да ни припомнят изпитанието, през което заедно с целия свят преминахме преди година и преди две, въпреки скудоумните конспирации за "пландемия", "пръскат ни" и "лъжат". 

Илиян Метев се доказва като особено вещ в медицинската тематика сред българското кино съсловие. След като попадна в "Седмицата на критиката" на фестивала в Кан с "Последната линейка на София" (2012 г.), той смени ракурса и засне игралния си дебют "3/4" - изящна семейна драма, напомняща за първите му опити в изкуството като цигулар. След това израсналият в Германия режисьор и документалистката Златина Тенева планират да разработят филм за акушерките у нас. Но идва пандемията, проектът е спрян, междувременно се ражда нова идея: защо да не направят нещо по най-спешната, най-неотложната, най-болезнената тема на 2020 г.?  

"Нямахме време за кой знае какво проучване, просто прозвънявахме в болници в цялата страна, като дори не се бяхме фокусирали дали ще е в голям или малък град", разказва Тенева. Най-бързо и радушно откликва д-р Александър Величков, директорът на болницата в Кюстендил. Той ги допуска на първа линия в пика на пандемията - първо като доброволци и очевидци, а после и с все снимачната им техника.

В ковид отделението влизат Златина и операторът Иван Чертов ("Февруари") - локдаун е залостил режисьора Метев в Англия, където обикновено живее. Той работи дистанционно с екипа, като ежедневно преглежда, обсъжда с тях и монтира суровия материал. Месеците подготовка и 70-те снимачни дни се превръщат в 110-минутен филм, който отива отвъд политическите измерения на пандемията (макар че какъв, ако не политически, е въпросът за окаяното състояние на базата и недостигащия, вечно преуморен персонал) и се вглежда в хората, за да зададе не по-маловажните въпроси за цената на човешкия живот и за духа, който държи тялото отсам ръба.  

"Звездите" сред болните са колоритната Пасионария и Даниел - млад мъж в критично състояние, който успява да се възстанови и днес го виждаме на премиерните прожекции заедно с екипа. А "главна роля" сред медиците поема д-р Евгени Попов - висок, посребрен, посрещащ ежедневните изпитания къде с остроумни фрази, къде с цитати от Кант. Видели сме 13 основни персонажи и още 35 епизодици, показват финалните надписи.

Тенева (звук) и Чертов (камера) са дискретно присъствие извън кадър, което мълчаливо - като изключим няколко разказани от Иван вица - документира ежедневието в отделението. Напук на тежката диагноза, в стаите се чуват шеги и закачки, но мнозина от пациентите са сковани от страх, че ще се влошат и ще бъдат изпратени "горе". "Горе" е интензивното отделение, от което малцина се връщат. "Не го изпускай върху камерата!" (трупа - б.р.) се чува, когато тя проследява единствената показана във филма смърт; макар че през тези месеци авторите му сигурно са били свидетели на много повече.

"Понякога бяхме подтикнати да се включим с каквото можем, да оставим камери и всичко и да помогнем на персонала, да предадем пакет от роднините", разказва операторът в интервю пред Нева Мичева. Не героизъм, а кротко (невинаги) търпение и упорство са нещата, които движат лекари и пациенти към спасението; тези качества в изобилие са били нужни и на снимачния екип, за да стигне до крайния резултат. Чертов и Тенева са деликатни, емпатични и наблюдателни, не преследват нарочен драматизъм. Самите те поемат значителен риск в период, когато и ваксините срещу Covid-19 все още не са масово достъпни. 

"Една провинциална болница" е филм разтърсващ, но милостив към героите си. В него няма цинизъм и хладнокръвие, а топлота и оптимизъм въпреки тежката тема. "Знаем, че ще има хора, които няма да искат да видят филма заради лични трагедии и асоциации, а и у нас темата много се политизира. Но не бива да забравяме, че в крайна сметка едни хора се опитаха да помогнат на други", заключава Илиян Метев.

Копродукцията между България и Германия спечели наградата на Екуменическото жури в Карлови Вари м.г. - точно десет години след като "Последната линейка на София" бе отличен на фестивала за най-добър документален филм. А от днес "Една провинциална болница" тръгва по екраните в цялата страна, като датата не е случайна: 7 април е Световният ден на здравето. Професионалният празник на медиците ще бъде отбелязан с прожекции в 16 града - включително Кюстендил, където започва всичко. Всички градове и часове можете да видите тук. Прожекциите ще продължат и в следващите дни.

А част от приходите, събрани от билети, ще отидат към отделението по пулмология в кюстендилската МБАЛ "Д-р Никола Василиев", което пое основната вълна на Ковид-19 и в което работи снимачният екип. Целта е закупуване на електрокардиограф (около 4500 лв., швейцарски) и професионални инхалатори (около 200 лв. за брой, японски).

documentary, 2022directed by Ilian Metev, Ivan Chertov, Zlatina TenevaCrystal Globe competition, Karlovy Vary 2022

 

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?