Медия без
политическа реклама

Гешев е избран, омертата е гарантирана

Дискусиите във ВСС за пореден път доказаха, че решенията се вземат на друго място. Само че няма кой да разследва къде и от кого

Илияна Кирилова
Щом Сотир Цацаров беше оставен да си менажира продължение в лицето на Гешев, явно мандатът му е бил ползотворен. Не за обществото обаче.

Очаквано и под строй, Висшият съдебен съвет (ВСС) с малки изключения избра повторно Иван Гешев за главен прокурор. Когато той влезе в ъгловия кабинет на 4-тия етаж на Съдебната палата в София, със сигурност ще се погрижи и за покровителите, и за критиците си. За да няма съмнение в това, вчера се разигра случката с открита заплаха към члена на съвета Атанаска Дишева, която е един от четиримата, гласували срещу него.

Яловата дискусия във ВСС обаче отново постави на дневен ред въпроса какъв е механизмът, по който се избират най-висшите ръководители на съдебната система и в частност главният прокурор. На теория прокурорската колегия начело с настоящия главен прокурор Сотир Цацаров номинира Гешев, след като е проучила мнението на редовите прокурори и следователи. А всички те вкупом смятали, че Гешев е единствен и незаменим. От изказванията по време на първото и второто изслушване обаче стана безпощадно ясно, че изборът всъщност е направен някъде другаде и

 

гласуването просто го легитимира

 

По ирония на съдбата точно по време на дискусиите бе артикулирана една публична тайна - че същинският избор става в други две сгради. Признанието бе не на кой да е, а на главния прокурор Сотир Цацаров. В опит да уязви основния си опонент - шефа на Върховния касационен съд Лозан Панов, той разказа за заверата, в която е участвал преди няколко години и чийто продукт е самият той. Наследникът на престола му - също. 

Цацаров не каза кои са двете сгради, където е протекъл изборът. Затова можем само да гадаем дали става дума за сградата на Министерския съвет, дали за премиерския дом в Банкя (там стените още помнят репликата на тогавашния градски прокурор Николай Кокинов към премиера Бойко Борисов по адрес на Цацаров -

 

"Ти си го избра, не ми се подсмихвай,

 

ти си го избра"), дали за хотел "Берлин", сочен за седалището на депутата бизнесмен от ДПС и медиен магнат Делян Пеевски, или за "Беловодски път", където са сараите на Ахмед Доган. Едно обаче е сигурно - висшите постове в системата се търгуват с политическо и икономическо влияние. Защото след това се ползват за такова - да се удрят неудобните и да се отваря чадър над "нашите" хора.

И пак стигаме до нереформираната единна и централизирана прокуратура и липсата на ефективен механизъм за независимо разследване на главния прокурор.

 

Кой сега да провери твърденията на Цацаров?

 

Нарочна комисия от членове на Висшия съдебен съвет? Мнозинството от членовете му са част от агитката на главния прокурор, чието предназначение е да прокарва исканите от него решения. Всеотдайната им защита на Гешев го показа за пореден път. Имаше кадровици, които дори застъпиха тезата, че президентският указ нямал мотиви. При все че държавният глава посочи защо не приема да назначи Гешев. Но и как да очакваме друго, като самите кадровици са избрани по сходен модел - инсталирани след партийни пазарлъци, без да са защитавали принципни позиции преди или след, като станаха членове на съвета. Тези хора

 

изпълняват волята на покровителите си

 

в очакване на добрите кариерни и финансови бонуси, които щедро им се предлагат на изхода на съвета. Едно е да излязат с декларация, с която да искат оставката на враг номер едно Лозан Панов и да го обвиняват в политическо говорене. Друго е да се опълчат на главния прокурор. Той може да е и с изтичащ мандат, но неговата нова и "подобрена" версия в лицето на Гешев ще заеме поста през януари. И със сигурност ще продължи политиката му.

Инспекторатът към ВСС също няма капацитет да провери дали главният прокурор, а и останалите в заверата са престъпили морални и етични норми. Все пак говорим за структурата, която прие, че няма проблем началникът на държавното обвинение да ходи по офиси на бизнесмени и партийни функционери и да заплашва медии.

Не може да се очаква и

 

някой прокурор да се самосезира след признанията на шефа

 

Защото това би било равносилно на революция. С режисираната подкрепа под индиго за номинацията на Иван Гешев за главен прокурор обаче видяхме съвсем ясно какъв страх битува в държавното обвинение. Като се има предвид демонстрираната от Гешев тотална непоносимост към тези, които не приема да са от неговия отбор, може да се предположи, че инакомислещите, ако изобщо са останали такива, ще бъдат подгонени.

На всичко това разчита главният прокурор. И няма да е чудно, ако този, който си го избра на поста преди 7 години, сега му осигури нов пост. Щом го оставиха да си менажира продължение в лицето на Гешев, явно мандатът е бил ползотворен. За него. Не за обществото.

Още по темата