Медия без
политическа реклама

Икономическият бум в Полша е нож с две остриета

Управляващите се опитват да си присвоят заслугата, но истината е, че положението в страната съвсем не е толкова розово

ЕПА/ БГНЕС
Икономическият бум през последните години доведе до нови поръчки в легендарната корабостроителница в град Гданск.

Преди няколко месеца Πoлшa официално стана от развиваща се развита икономика, съобщи международната компания FТЅЕ Ruѕѕеll, която е част от Lоndоn Ѕtосk Ехсhаngе Grоuр. Toвa я прави първата бивша социалистическа република и страна от региона на Централна и Източна Европа, която влиза в списъка с 25-те големи икономики, сред които са САЩ, Великобритания, Германия, Франция и Япония. От ръководството на Варшавската фондова борса изтъкват, чe Полша е първата държава от близо десетилетие, която получава статут на "развита икономика". "Това е признание за напредъка на полската икономика и капиталов пазар", похвалиха се те в официално съобщение. FТЅЕ Ruѕѕеll ĸлacифициpa oтдeлнитe иĸoнoмиĸи, като оценява peгyлaтopнaтa cpeдa, инфpacтpyĸтypaтa и ĸaчecтвoтo нa ĸaпитaлoвия пaзap, ĸaĸтo и нa дpyги пoдoбни фaĸтopи.

Икономическият бум в Полша може да се види с просто око: търговските центрове са пълни с клиенти, ресторантите, които стават все по-шикозни, са добре посещавани, много хора си позволяват нов автомобил. Като цяло потреблението в страната е високо. В момента Полша е една от европейските страни с най-висок икономически ръст: по данни на Полската статистическа служба, през 2018 г. полската икономика е нараснала с 5.1%. Само Малта е постигнала по-висок растеж от нея. Положителното развитие се усеща и на трудовия пазар. От 2016 г. безработицата в Полша е спаднала значително и днес е една от най-ниските в Европа. Това се дължи отчасти на миграцията, но и на успешния бизнес на полските фирми, които са силно ориентирани към Германия и еврозоната. От друга страна, 

 

недостигът на квалифицирани кадри доведе до ръст

 

на заплатите: през 2018 г. те са нараснали средно със 7%. Към това трябва да добавим и повишените от национално-консервативната управляваща партия "Право и справедливост" (ПиС) детски надбавки, които подобряват най-вече финансовото положение на домакинствата с по-ниски доходи.

Голяма част от нарасналите доходи на поляците отива за потребление. Но това все пак не е достатъчно, за да намали инфлационния натиск. Изглежда хората в Полша започват да пестят малко повече и вече прехвърлят традиционно ниското ниво на пестене. Същевременно стотиците хиляди украински гастарбайтери, които са отскоро в страната, изпращат голяма част от спечелените от тях пари в родината си Украйна.

Скандалите около съдебната реформа в Полша и конфликтът на Варшава с ЕС засега не се отразяват на полската икономика, пише в."Ди Велт". Според Централната банка на страната и Евростат полската икономика е една от най-динамично развиващите се в целия ЕС. В актуално изследване на аналитичното звено на Райфайзенбанк интернационал RBI се твърди, че доброто състояние на централноевропейските икономики - Чехия, Полша, Словакия, Словения и Унгария - се дължи по-скоро на общоевропейското развитие, отколкото на отделния успех на икономиката на всяка една от тези страни. В най-голяма степен това важи за Полша, се посочва в документа.

Днес конфликтът с ЕС е налице, но полската икономика успя някак да се приспособи към шока и засега се справя с положението. Основната причина за това обаче е евтината работна ръка. По официални данни средната работна заплата в Полша е два пъти по-ниска от тази в Германия. А германски предприемачи в Полша твърдят дори, че реално заплатите на техните полски сътрудници са четири пъти по-ниски от тези на съответните специалисти във ФРГ. За самата Полша обаче евтината работна ръка е проблем. Заради ниските заплати повече от два милиона поляци напуснаха страната след приемането на Полша в ЕС през 2004 г. - повечето от тях се преместиха във Великобритания и Германия, където условията за труд са далеч по-добри. Така много предприятия и комунални служби започнаха да изпитват остър недостиг на работна сила. Донякъде проблемът беше смекчен от кризата в съседна Украйна - конфликтите в Крим и Донбас принудиха много украинци да емигрират. Около един милион от тях се установиха именно в Полша. "Без украинците ни очакваше икономическа катастрофа", призна пред "Дойче веле" председателят на полския Съюз на предприемачите и работодателите Цезар Казмирчак. По данни на Полската служба за чужденците, в момента почти 90 на сто от всички молби за разрешително за пребиваване се подават от украинци. Повечето от тях след това си намират работа в строителството, земеделието или като домашни помощници. "Те учат езика сами и работят много съвестно", казва Казмирчак за трудовите емигранти от Украйна.

 

Но това няма да продължи дълго

 

Отмяната на краткосрочните визи за украинците, пътуващи в ЕС, най-вероятно ще доведе до спад на емиграцията от Украйна към Полша. Украинските граждани започват да се интересуват вече и от други страни в Европа. А дори и Полша да вдигне заплатите, тя надали ще реши този проблем. Като цяло обаче резервите на европейския бизнес спрямо Полша нарастват. И причината не е само в поскъпването на работната ръка в страната. Европейските предприемачи се тревожат по-скоро от обществено-политическата нестабилност в страната, от популизма на сегашните полски управници, раздаващи скъпи обещания на гражданите, и от неясната икономическа програма на правителството. Картината се допълва от конфликта между Варшава и ЕК, която - заради ограничаването на демократичните свободи - заплашва Полша със сериозни санкции. Всичко това започва силно да накланя везните в ущърб на Полша. От другата страна, на везната е положителното икономическо развитие на Европа, което обаче - нека припомним и това - със сигурност няма да продължи вечно.

 

Образът на днешна Полша като шампион по икономически растеж

 

е доста противоречив. Конюнктурният възход, който управляващите се опитват всячески да припишат за своя заслуга, говори за динамика в развитието на страната. Същевременно обаче Полша все повече се отдалечава от Европа: заради посегателствата срещу съдебната власт за първи път ЕС откри наказателна процедура срещу Варшава. Икономически отличник и политически аутсайдер? Тези два образа не се връзват. 

Всъщност, сегашният бум няма почти нищо общо с управлението на ПиС, той е част от успешното конюнктурно развитие на цяла Централна и Източна Европа, което вече достигна своя пик. За 2019 г. и 2020 г. се очаква ръстът в Полша да се свие до 3.5%. А под повърхността на икономическия бум прозира пагубното влияние на политиката на ПиС върху икономическия климат в страната. Посегателствата срещу правовата държа доведоха до отлив на чужди инвестиции. А икономическият ръст през 2018 г. се дължи основно на факта, че държавните институции и близките до властта компании инвестираха солидно - нерядко средства, получени по различни европейски програми. В същото време

 

частните фирми почти не инвестираха в ново оборудване

 

А това е тревожен сигнал и признак за предстоящо забавяне на ръста, тъй като частните инвестиции се смятат за по-продуктивни. 

Според критиците на правителството, тревожно е и друго: това, че вместо управляващите да използват икономическия възход, за да натрупат излишъци, те увеличават социалните разходи и по този начин застрашават стабилността на бюджета. Що се отнася до спора с Брюксел относно върховенството на закона, полското правителство може да се окаже в средносрочен план и с орязани структурни помощи от ЕС. Пределно ясно е, че икономическото положение ще се отрази на изборните нагласи на парламентарния вот в Полша предстоящата есен. Вярно, че ПиС е все така популярна сред избирателите, но пък една силна опозиционна коалиция би могла да я победи. Особено ако продължат политическите скандали около управляващите. Така например лидерът на ПиС Ярослав Качински е подозиран в измама около един строителен проект, а няколко души от близкото обкръжение на военното министерство бяха задържани по обвинения в корупция.

На този фон за управляващите в Полша е много важно да накарат избирателите да повярват, че сегашният икономически възход се дължи именно на тях. Още повече, че през т.г. се очаква икономиката да се представи по-скромно.

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?