Медия без
политическа реклама

Какво ще стане, ако парите изчезнат?

В следващите десетилетия ще е по-вероятно да открием банкноти и монети в музеите, а не в портфейлите си

01 Дек. 2018ЕЛ ПАИС
ZCash е разработена от общност програмисти либертарианци, враждебно настроени към контрола на държавата. Правителствата с право са разтревожени, тъй като дестабилизиращият потенциал на платформи като ZCash е неограничен.

Какво ще се случи с парите? До неотдавна идеята да се справяме без банкноти и монети приличаше на научна фантастика. Днес е реалност. В много страни парите, каквито ги познаваме, стават излишни. Вездесъщите смартфони заместват портфейлите ни, книжните и метални пари се изместват от дигитални поредици от единици и нули.

И не говорим само за благоденстващите и технологично-пристрастни шведи, които се справят вече почти без старомодните пари. Китай, Кения, Танзания, Бангладеш и Индия също направиха огромни крачки напред в електронните разплащания чрез мобилни телефони. Все повече разплащането с пари се превръща в анахронизъм. Да разчитаме на шарени късчета хартия като платежно средство изобщо не подхожда на XXI век.

За правителствата предимствата от широкоразпространеното използване на технологии като Swish са очевидни - всяка трансакция се регистрира и може да бъде проследена от властите. За онези, които перат пари, крият данъци, търгуват с дрога или финансовите терористи дигиталната следа, която оставят дигиталните валути, е проблем. За хакерите, които знаят как да проникнат в сметка и да прехвърлят пари от нея към друга, новите технологии откриват необятни възможности.

Възходът на криптовалутите например влече след себе си безпрецедентни предизвикателства. Виртуалните валути са сложни криптирани алгоритми, които могат да се използват като гарантиран метод за плащане. Най-популярна такава валута е биткойнът, но всъщност има още 2000 криптовалути и броят им постоянно расте.

Най-забележителната характеристика на тези валути е, че

 

с малки изключения правителствата и централните банки нямат нищо общо с тях

 

 

Друга важна особеност е, че трансакциите с криптовалути могат да се извършват анонимно. Дигиталните технологии и интернет улесняват възможността да се действа анонимно в много сфери. Но докато някои нови технологии пречат на анонимността, други са създадени нарочно, за да я гарантират.

Един такъв пример е криптовалутата ZCash, която има всички възможности на кешовите разплащания, но ги предлага единствено виртуално и анонимно. Използвайки сложен комплекс от криптографски механизми, ZCash предлага абсолютна анонимност чрез верига от трансакции. Когато вземеш банкнота от 100 долара, няма начин да знаеш у кого е била тя преди това или при кого ще отиде по-нататък. ZCash обещава същото - да запази анонимността по цялата верига потребители.

Разбира се, правителствата не харесват ZCash. Но чувството е взаимно.

 

ZCash е разработена от общност програмисти либертарианци,

 

враждебно настроени към контрола на държавата. Правителствата с право са разтревожени, тъй като дестабилизиращият потенциал на платформи като ZCash е неограничен. За наркотрафикант пренасянето на 10 милиона долара в брой през митниците на летище е логистично изпитание, да не говорим за правния риск. Но със ZCash всеки може да преведе каквато и да е сума по всяко време на каквото и да е разстояние незабавно, без да трепери за пренасянето на тежки куфари с пари. И без да рискува да разкрие самоличността на участниците в сделката. Голямото предимство за властите е, че те все още имат контрол върху "отбивката" от криптомагистралата. Тъй като броят на бизнесите, които приемат разплащания в криптовалути, все още е относително малък, често е нужно те да се обменят за традиционните валути, емитирани от правителствата. Няма обаче никакви причини да смятаме, че това предимство ще е на разположение на правителствата още дълго време. Днес вече има над 100 000 виртуални бизнеси, които приемат криптовалути като форма за разплащане и броят им бързо ще нараства. Твърде вероятно е да се очаква, че след няколко години ще можем да си купим къща, кола или екскурзия със ZCash.

Все още не можем да кажем дали бъдещето принадлежи на прозрачни технологии като Swish или на по-потайни като ZCash. Най-вероятно те ще продължат да съществуват паралелно в зависимост от страната или икономическия сектор. Но няма съмнение, че с напредването на 21-ви век ще е по-вероятно да виждаме книжните и метални пари в музеите вместо в джобовете си.

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?