Медия без
политическа реклама

Най-младият президент на Еквадор и наркокартелите - кой кого?

Даниел Нобоа трябва да се справи с модела на беззаконие, превзел страната

EPA/BGNES
Бронежилетка и солидна охрана пазят Даниел Нобоа по време на публичните му изяви.

В началото на седмицата маскирани нахълтват в студиото на телевизия ТиСи в най-опасния град на Еквадор Гуаякил с оръжия и експлозиви и принуждават журналистите да залегнат на пода. Инцидентът, излъчен на живо по телевизията, оставя зрителите в шок и повдига въпроси за сигурността и стабилността на хората. Това е в резултат на бягството от затвора на мафиотски бос, осъден на 34 години. Веднага след инцидента президентът на Еквадор Даниел Нобоа, който всъпи в длъжност през ноември, и стана най-младият държавен глава на страната, наложи извънредно положение за 60 дни. Отменят се всякакви публични събития, а хората ще трябва да се съобразяват с вечерен час. Нобоа, заедно с армията, подкрепена от 200 милиона долара от САЩ, е готов за война срещу престъпниците.

Настоящата криза в Еквадор може да бъде проследена до наскоро избягалия от затвора наркобос Адолфо Масиас, известен като ''Фито''. Бягството му предизвика верижна реакция, водеща до щурмурване на затвори, отвличане на полицаи и нападения над превозни средства. Инцидентът в телевизионното студио е само част от модела на беззаконие, обзел нацията. Смъртоносните престъпления на еквадорските банди са се увеличили шест пъти през последните години с до 40 убийства на 100 хил. души. Населението на страната е 18 милиона. Не става дума обаче само за престъпници, които вилнеят и се бият помежду си с чувство за безнаказаност. Бандите действат координирано извън обичайните си владения. Те се обединяват и се обръщат срещу националните институции и цивилните, за да се опитат да принудят политическите лидери да отстъпят и да спрат преследванията. Такъв тип ''насилствено лобиране'' се използва на много места в Латинска Америка, но е ново за Еквадор. 

Експлозията от насилие е подсилена и от опитите на новия президент на страната Даниел Нобоа да ограничи организираната престъпност. Той заяви, че Еквадор е във ''вътрешен въоръжен конфликт'', определи 20 банди за терористични групи и заповяда на военните да ги ''неутрализират'', като уточни, че това трябва да стане ''в рамките на международното хуманитарно право''. Всъщност кампанията на младия Нобоа се въртеше главно около обещанията му да спре нарастващото насилие в страна, която някога се смяташе за безопасна и стабилна. Убийството през август м. г. на кандидата за президент Фернандо Вилависенсио, чиято кампания също се опираше на платформа за справяне с престъпността и корупцията, разтърси обществото. И все пак, в ситуация на безпрецедентно насилие Еквадор избра начело на страната да застане милионерският син Даниел Нобоа - най-младият президент на нацията. 

 В продължение на поколения

 

семейството му е допринасяло за сформирането на Еквадор.

 

Нобоа изграждат империя от бизнес с торове, пластмаси, картон, най-голямото съоръжение за съхранение на контейнери в страната. Тяхна е и една от най-разпознаваемите марки плодове в света ''Бонита'', припомня ''Ню Йорк Таймс''. Президентското кресло обаче убягва на фамилията. Пет пъти главата на семейния конгломерат Алваро Нобоа се е кандидатирал за президент и е губил. Но ето, че неговият син, 36-годишният възпитаник на Харвардското училище за държавно управление ''Кенеди'', който рециклира стара президентска кампания на баща си, в крайна сметка печели изборите.

Сред хората Даниел Нобоа става известен като ''президента по заетостта''. Обещава да привлече международни инвестиции в Еквадор, както и да намали данъците. Младият Нобоа се зарича да използва нови технологии като дронове и сателитни системи, за да спре трафика на наркотици. Идеите му за борба с престъпността не спират. Преди да успее да изпълни всичките си обещания обаче той е принуден да признае: ''Ние сме във война с престъпниците и наркотиците!"

Корените на тормоза от страна на наркобандите над мирното население на Еквадор се намират в географията. Страната е сгушена между две производителки на кокаин - Колумбия и Перу, и има дълга брегова линия. Доларизацията допълнително улеснява движението и прането на незаконни печалби. Операциите за борба с наркотиците в други страни в Латинска Америка и прекратяването на огъня с въоръжените групировки в Колумбия насърчават трафикантите да станат още по-изобретателни в терора. Намаляването на разходите за сигурност поради бюджетните изисквания на МВФ не помага ситуацията да се подобри. А ненаситният апетит на потребителите към кокаин, особено в Европа, подхранва търговията. Освен това икономическият спад, изострен от ковид пандемията, нанася още по-рязко разделение между селските и градските райони.

Даниел Нобоа, който през 2025 г. ще трябва да се яви на нови избори,

 

засега има на своя страна обществеността.

 

Но събитията в телевизия ТиСи показват пред колко тежка борба е изправен в опитите си да овладее бандите. Има и някои важни въпроси относно подхода му. Той обяви, че е поръчал да се изградят нови затвори с максимална сигурност и такива със супермаксимална сигурност по модела на президента на Салвадор Наиб Букеле. Кампанията на Букеле за ''железния юмрук'' срещу бандите е изключително популярна, но е и критикувана заради потъпкване на човешките права и е много малко вероятно да се окаже устойчива, пише ''Гардиън''. Едно истинско, дългосрочно решение ще бъде много по-трудно за прилагане и ще изисква Еквадор да си сътрудничи с други страни в международен мащаб за справяне с организираната престъпност, както и да полага трайни усилия за справяне както с корупцията, така и с бедността в страната. 

 

Ключови думи:

Еквадор, Даниел Нобоа

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?