Медия без
политическа реклама

Най-неудобните въпроси са към Цацаров, не към Гешев

Безалтернативният кандидат за главен прокурор ще се изправи пред Висш съдебен съвет, който само ще легитимира вече взето решение

Илияна Кирилова
Гешев ще бъде назначен за охрана на скелетите в гардероба на Цацаров.

И 1000 въпроса да бъдат изпратени до Висшия съдебен съвет, за да бъдат зададени на единствения кандидат за главен прокурор Иван Гешев по време на изслушването му преди избора в четвъртък, от него не можем да очакваме отговори, които да разкрият нещо, което вече не знаем. На фона на предисторията на номинацията му, на публичните му изяви, на професионалния му път, на безпрецедентната режисирана подкрепа в негова полза, ключовите въпроси ще увиснат безсмислени. А и в предварително депозираните си отговори на въпросите на БОЕЦ 

 

Гешев вече даде да се разбере как ще подходи към неудобните

 

за него питания - пак ще ги  нарече неверни факти, комбинирани с липсата на правни знания, които са довели до неистинни твърдения, оформени като въпроси.

Гешев не е кандидат на прокурорската колегия на ВСС, макар и всичките й членове да парафираха номинацията му. Той не е кандидат на редовите прокурори, които под строй пращаха поздравителни адреси към съвета. Не е кандидат нито на професори от УНСС, на избрани академици, нито на ръководството на ДАНС или повечето от областните дирекции на МВР. Зам. главният прокурор е кандидат на сегашния главен прокурор Сотир Цацаров и неговите политически покровители. 

Затова и по време на изслушването, за да има смисъл от него, би трябвало Цацаров да отговори

 

защо използва цялото си влияние, за да си назначи наследник

 

Има ли в прокуратурата важни политически и икономически дела, които да бъдат пазени и държани на трупчета още 7 години ? Има ли списък с хора, които да бъдат задължително "опраскани" (по "Яневагейт"), и такива, над които да бъде отворен чадър?

Редовите прокурори, а на практика и всички подкрепящи Гешев, бяха подтикнати от невидима сила да застанат в стройни редици зад безалтернативната му кандидатура. Така беше създадена

 

илюзията за всенародна подкрепа,

 

каквато на практика няма. Няма никаква политическа или дори обществена логика следващият началник на държавното обвинение да е от редиците на самата институция, и то от досегашното й ръководство, след като 80% от българските граждани смятат, че  Цацаров не се е справил нито с битовата престъпност, нито с корупцията по високите етажи на властта.

Но членовете на ВСС в четвъртък едва ли ще коментират това. Въпреки всички неудобни за Гешев въпроси, пратени до съвета - за наблюдаваното от него дело КТБ, в което не присъства Делян Пеевски, за квалификацията му, за вижданията му за разделението на властите и реформирането на съветския модел на прокуратурата, Гешев ще се изправи пред съвет, който няма да е арбитър на неговите достойнства и недостатъци, а ще легитимира вече взето решение. Това ще даде допълнителна увереност на претендента, който

 

в нормална европейска държава дори не би си помислил да се кандидатира

 

за подобна висока позиция. Вместо това Гешев ще се яви сигурен в своите възможности. Той знае, че каквото и да каже или да направи, във ВСС има предварително събрани 20 гласа при необходими минимум  17. Точно този заветен минимум беше преследван още при сформирането на състава на този съдебен съвет. Политическата квота в него беше избрана на тъмно и безпринципно. Прокурорите и съдиите гласуваха пряко за своите представители, но и това не помогна. Прокурорската квота беше запълнена от удобни на Цацаров магистрати. А в съдебната успяха да се промъкнат хора, които сега предават доверието на своите избиратели.

Иван Гешев няма как да бъде изваден от равновесие от Лозан Панов, който настоява да получи отговори не само за количеството на работата му, но и за качеството й. Колкото и Панов да дразни Цацаров и Гешев, статуквото в съдебната власт им носи самочувствие на победители. Няма как настроението на Гешев да бъде развалено и от тримата съдии, които ще се опитат да играят опозиция в този театър. В този контекст се вписват и десетките въпроси на неправителствените организации, които, колкото и да са уместни, изглеждат само като щрих от абсурда, наречен избор на главен прокурор, който се разиграва в европейска България.

Освен всичко

 

гласовете на опозицията ще бъдат заглушени и от доклада на ЕК

 

Перспективата мониторингът да падне ще блокира неудобните въпроси и ще бъде развята като знаме на победата от Гешев.

Ако сега целта на заверата е Цацаров да си назначи удобен човек, който да не търси скелетите в гардероба му, които никак не са малко, можем да предположим, че след 7 години Гешев ще се опита да направи същото. Но какъв ли ще е този след Гешев, след като спиралата очевидно води надолу? И ако сега се избира човек с такива разбирания за демокрацията и такива професионални постижения и завършил МВР школата в Симеоново, кого ли ще избере той?