20 г. по-късно младежите отново ще играят за бронз на световното по волейбол

България поведе срещу шампиона, но загуби 1/2-финала в Бахрейн

15 Юли 2023
FIVB
Александър Николов опитва да преодолее двоен италиански блок в първия 1/2-финал от младежкия Мондиал `23 по волейбол.

Младежкият национален отбор по волейбол не успя да се класира за финала на световното първенство до 21 г. в Бахрейн. В първия 1/2-финал в столицата Манама селекцията на Андреа Буратини отстъпи пред състава на неговата родина Италия с 1:3 (23, -22, -23, -18). Именно "скуадра адзура" е действащият шампион на планетата в тази възрастова група.

Водени от своя капитан Александър Николов, младите "лъвове" се пребориха за първия гейм, макар през повечето време да изоставаха в резултата. В следващите части обаче италианските таланти постепенно иззеха инициативата и затвориха двубоя с изразителна разлика в последния гейм.

Именно звездата Николов завърши като най-резултатен в тима на България с 23 т. (1 ас, 2 блока). Диагоналът Венислав Антов реализира 16 т. (1 ас, 2 блока).

Над всички в двубоя беше италианският диагонал Алесандро Боволента с 28 т. (1 ас). Посрещачът Матия Ориоли допринесе с 14 т. (3 аса, 2 блока) за победата.

Така в заключителния ден в неделя от 20:00 ч. българско време Италия ще защитава титлата си срещу Иран, чийто тим победи Аржентина също след обрат с 3:1 (-23, 21, 21, 20) във втория 1/2-финал. Нашите национали пък ще спорят за бронза с "гаучосите" от 17:00 ч.

Участието на тима ни в мача за трето място идва точно 20 години след като спечелихме последния медал при 21-годишните. През 2003 г. на първенството в Иран селекцията ни, включваща Матей Казийски, Тодор Алексиев, Боян Йорданов и Иван Станев, победи в малкия финала Южна Корея с 3:0 (19, 16, 21).