Медия без
политическа реклама

"Арена София" се оказа с 20 млн. лв. по-скъпа

Според спортния министър на ГЕРБ Красен Кралев тя е струвала 110 млн. лв., а не 90 млн., както обяви Бойко Борисов

16 Ноем. 2023ДЕЛЯН КЮЧУКОВ
БГНЕС
На официалното откриване (18 май 2023 г.), на което присъстваха бургаският кмет Димитър Николов, президентът Румен Радев и служебният спортен министър Весела Лечева (от дясно на ляво), се видя, че за атлетическата писта има само поставена дървена основа (и то не съвсем докрай). Настилката така си остава неположена и до момента.

Смущаващо изказване направи спортният министър в две правителства на ГЕРБ Красен Кралев по време на заседание на парламентарната комисия за децата, семейството, младежта и спорта в сряда. Той обяви, че построяването на най-голямата многофункционална зала в страната - "Арена София" (доскоро носеща комерсиалното име "Арена Армеец"), е струвало 110 млн. лв.

Досега официално се знаеше, че съоръжението в столицата, което бе открито на 30 юли 2011 г., е излязло 90 млн. лв., като главната заслуга за тази "намалена" цена си приписа лично тогавашният премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов.

По време на дебатите в комисията относно скандалните изводи от одита на спортното министерство (ММС) за друга голяма зала - "Арена Бургас", Кралев опита да защити калпавите резултати от строителството ѝ, като се обърна към присъстващия спортен министър Дмиитър Илиев по следния начин:

"По въпроса за цената - за справка ще ви дам, че "Арена Бургас" е по-голяма, защото има две зали големи - като площ и като конструкция, от "Арена Армеец". "Арена Армеец" е построена за 110 милиона, "Арена Бургас" е построена за 65 милиона с оборудването. Така че за цената трябва да сме коректни, като сравняваме круши с круши, нали, а не да се вадят така цифри."

Всъщност официално цената на "Арена София" се води 90 млн. лв. Тя бе обявена, след като през 2011 г. лично Бойко Борисов проведе разговор с тогавашния президент на строителната компания "Главболгарстрой" Симеон Пешов и след това заяви самодоволно: "Когато г-н Пешов говори с мен, постигаме цени с 15-20 милиона по-ниски", след което бе уточнено, че Пешов се е съгласил фирмата да не си начислява печалба от 17 млн. и така цената от предвидените 107 млн. лв. пада на 90 млн. Борисов дори тогава се похвали, че споразумението с "Главболгарстрой" да строи едва ли не на загуба е поредната антикризисна мярка на кабинета: "Реалните мерки срещу кризата са да осигурим работа на бизнеса".

Как сега изведнъж бившият спортен министър Кралев, който повече от 6 години, в две правителства, бе принципал на залата, извади цена от 110 млн. лв. остана загадка.

Освен това пред парламентарната комисия Кралев каза и неистини в опита си да защити калпавата "Арена Бургас". Съоръжението в бургаския ж.к. "Изгрев" въобще не е по-голямо от софийското, а капацитетът му дори тройно по-малък (4100 места срещу 13 500). Освен това "Арена София" също има две зали, както и тази в Бургас.

Като аргумент срещу изводите от одита на ММС, че "Арена Бургас" на практика не става за спорт, Кралев се позова на писмо от управителя на държавното дружество "Академика 2011", което стопанисва съоръжението - Петър Петров, до кмета на Бургас Димитър Николов (ГЕРБ). В него Петров подробно описва ситуацията и на практика става ясно, че одитът е направил верни изводи.

Писмото потвърждава, че подът на основната зала е неравен и е започнала процедура по неговото изравняване и шлайфане; че няма пробити дупки за волейболните стълбове; че липсва пистата за лека атлетика. Става ясно, че голяма част от поръчаното оборудване е в кашони и е складирано в по-малката зала, като евентуално след оправяне на конструктивните недостатъци ще започне монтирането му. Специално внимание е обърнато на пистата за лека атлетика, която също тепърва ще бъде сглобявана от сертифицирана фирма. 

Откритата шумно преди по-малко от половин година нова зала "Арена Бургас" е практически негодна за провеждане на спортни събития. Това става ясно от отговор на Министерството на младежта и спорта до народния представител Антоанета Цонева (ПП-ДБ).

В писмото се посочва също, че всички спортни федерации са подканени да дадат отново и в кратки срокове своите изисквания за оборудване според световните стандарти, за да могат да кандидатстват за провеждане на международни състезания. А също, че още не са поръчани необходимите две волейболни мрежи и че баскетболната федерация имала визуални забележки по кошовете, но те все пак били сертифицирани.

"Залата ще бъде приведена във вид за различни спортни мероприятия във възможно най-кратки срокове", пише управителят на фирмата стопанин на "Арена Бургас". Само дето не става ясно защо от "Академика 2011" са се съгласили при толкова неизправности залата да бъде открита с фанфари през май тази година.

Отделно от думите на зам.-министъра на спорта Иво Кацаров стана ясно, че тепърва ще се види колко още пари ще струва дооборудването на залата, т.е. "Арена Бургас" ще се оскъпи още над досегашните близо 64 млн. лв.

май 2023 г. е датата, на която официално ще отвори врати "Арена Бургас", научи "Сега". Многофункционалната спортна зала в морския град, построена изцяло със средства от държавния бюджет, дочака своето откриване с близо 5-годишно закъснение и почти двойно нараснала цена.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?