политическа реклама

Атлетите ни са 10-и след първия ден на европейското отборно

21 Юни 2023
BGathletic.com
Иво Балабанов постигна най-доброто класиране за България в първия ден от европейското отборно първенство по лека атлетика - второ място на 3000 м с препятствия.

Българският отбор заема 10-о място след откриващия ден на европейското отборно първенство по лека атлетика във Втора дивизия, което се провежда в Хожув като част от Европейските игри в Полша `23. В първите 12 дисциплини националите ни събраха 99 т., с колкото е и тимът на Словакия, който обаче има едно първо място в отделните състезания и е пред "трикольорите".

Българските атлети извоюваха едно второ място, едно трето, едно пето, две седми, едно осмо, едно девето, две 11-и, едно 13-о, едно 14-о и едно 15-о място.

Най-доброто класиране постигна Иво Балабанов, който завърши втори в бягането на 3000 м стипълчейз. Благоевградчанинът, който учи и тренира в САЩ, записа лично постижение за сезона от 8:47,69 мин. и беше изпреварен единствено от унгареца Ищван Палковиц с 8:43,82 мин. Топ 3 допълни датчанинът Якоб Абрахамсен с 8:53,86 мин.

В челната тройка финишира и Лъчезар Вълчев (18 г.), който се нареди трети в тройния скок. В дебюта си при мъжете европейският шампион за юноши постигна 15,57 м в своя втори опит. Украинецът Владислав Шепелиев триумфира с 16,67 м - най-добър резултат в Европа за сезона при младежите под 23 г. Втори завърши исландецът Инги Даниел Егилсон с 15,82 м.

Фантастично бягане на 800 м направи шампионът на България в зала Иван Иванов. Възпитаникът на Иванка Бонова спечели серия Б с личен рекорд от 1:49,33 мин., което е най-бързото бягане на българин на две обиколки от десетилетия и му отрежда 20-о място във вечната ранглиста на страната ни в дисциплината. Резултатът му донесе 7-о място в общото класиране.

С лични рекорди пък се отличиха двамата ни бегачи на 400 м. При жените шампионката на България в зала Дева-Мария Драгиева спря хронометъра на 53,36 сек. и зае 8-а позиция в крайното подреждане. При мъжете Йордан Гюров бяга за 47,33 сек. и застана на 11-о място.

Начело в отборната таблица след първия ден е Унгария (159 т.), пред Украйна (138,5 т.) и Словения (122 т.). Именно първите три отбора в крайното класиране ще се изкачат в елитната Първа дивизия, а последните три сред 16-те участващи страни ще изпаднат в Трета дивизия. Засега на дъното са Сърбия (77 т.), Молдова (66 т.) и Люксембург (59 т).

В днешния втори ден предстоят състезанията в още 13 дисциплини. Надпреварата ще приключи в четвъртък с последните 12 дисциплини.