България завърши с четири медала на Евро `23

Божидар Саръбоюков и Лъчезар Вълчев спечелиха сребро и бронз на троен скок, а Пламена Миткова стана втора в скока на дължина на първенството до 20 г.

10 Авг. 2023Обновена
BGathletic.com
Божидар Саръбоюков (третият от ляво на дясно), Пламена Миткова и Лъчезар Вълчев (вторият от дясно на ляво) позират с медалите си до останалите участници в делегацията ни.

България завърши с четири медала участието си на европейското първенство по лека атлетика за юноши и девойки до 20 г. в Йерусалим (Израел). В последният ден от шампионата на Стария континент Божидар Саръбоюков и Лъчезар Вълчев направиха много силно състезание във финала на тройния скок и завършиха съответно на второ и трето място.

Най-добрият опит на Саръбоюков беше 16.25 м, а Вълчев, който е европейски шампион в тази дисциплина за юноши до 18 г. постигна 16.16 м. И за двамата това са нови лични рекорди. Шампион стана естонецът Виктор Морозов с 16.45 м.

Саръбоюков първоначално бе на косъм от отпадане, след като направи два фаула. В третия си опит обаче той се застрахова, като отскочи далеч преди дъската и се приземи на 15,78 м, с което излезе четвърти и си осигури още три финални скока. Най-доброто си постижение той записа в петия скок. Вълчев пък постигна най-силния си резултат още във втория си опит.

Във вторник Саръбоюков спечели също сребро, но в скока на дължина, с което заслужи персонална покана за участие на световното първенство по лека атлетика за мъже и жени в Будапеща (Унгария, 19-27 август).

По-рано днес атлет №1 на България за 2022 г. Пламена Миткова завърши на второ място в скока на дължина при девойките и така равносметката от участието ни на шампионата в Израел е три сребърни и един бронзов медал.

18-годишната пловдивчанка, която е световна шампионка в тази възрастова група от Кали `22, остана само на 2 см от континенталната титла. След фаул в първия опит, тя преодоля последователно 6,23 м, 6,51 м и 6,54 м - неин изравнен личен рекорд за сезона, който ѝ осигури второто място в крайното класиране. При последните си два скока Пламена постигна 6,53 м и направи фаул.

Шампионка стана ирландката Елизабет Ндуди с национален рекорд за девойки - 6,56 м, а за бронза се пребори Лаура Ракел Мюлер (Германия) с 6,51 м. Първите пет състезателки бяха разделени от само 10 см в оспорваното състезание.

"Развълнувана съм от този медал, състезанието беше много тежко - сподели Миткова. - Цялата 2023-та е трудна за мен, защото завърших училище и нямах много време за тренировки. Затова среброто е добре, но целите ми са много по-високи. Надявам се следващата 2024 г. да бъде по-хубава и да се справям по-добре. Основната ми цел са олимпийските игри."

Нормативът за участие в скока на дължина при жените на олимпиадата в Париж 2024 е 6,86 м. Личният рекорд на Пламена Миткова е 6,66 м - резултатът, с който спечели златото на световното първенство до 20 г. миналото лято.