Шахматистката завърши втора сред жените на открития турнир в Рейкявик

22 Март 2024
БФШ 2022
С представянето си в Исландия Нургюл Салимова увеличи своя рейтинг до ЕЛО 2432.

Българската шахматистка Нургюл Салимова завърши втора при жените и на 19-о място в генералното класиране на Откритото първенство на Исландия. 20-годишната състезателка от село Крепча завърши турнира в Рейкявик с актив от 6,5 т. от възможни 9, като постигна пет победи, три ремита и само една загуба - от литовския гросмайстор Паулиус Пултиневичиус.

В последния IX кръг тя направи реми с белите фигури срещу турския гросмайстор Емре Джан (ЕЛО 2551), който има със 125 т. по-висок индивидуален коефициент от нейния (2426). С представянето си в исландската столица Нургюл прибави 5,5 т. към своя моментен рейтинг и си гарантира нов личен рекорд при обновяването на световната ранглиста на 1 април.

При дамите в турнира българката беше изпреварена единствено от рускинята Лея Гарифулина. Тя също събра 6,5 точки, но има по-добри допълнителни показатели и зае 15-а позиция в крайното класиране. Шампион стана румънецът Богдан-Даниел Дяч със 7,5 т., а призовата тройка допълниха французинът Себастиен Мазе и литовецът Паулиус Пултиневичиус с по 7 т.

Зад Салимова останаха играчи като украинската легенда Василий Иванчук (6 т.), френския гросмайстор Жул Мусар (6 т.) и китайките Джу Дзинар (6,5 т.) и Лу Мяои (6 т.).

За българската шахматистка участието в Исландия бе генерална репетиция преди старта на Турнира на кандидатките за световната титла при жените. Надпреварата в Торонто (4-21 април), в която ще участват осем от най-добрите шахматистки на планетата, ще излъчи претендентката за короната на китайката Дзю Уъндзюн в мача за титлата през 2025 г.

ПОХВАЛА ОТ ФЕДЕРАЦИЯТА

Часове след края на турнира в Рейкявик избраната за нов президент на лицензираната у нас "Българска федерация по шахмат 2022" Венета Петкова изказа специални поздравления към Нургюл Салимова. В своя профил във "Фейсбук" тя написа:

"Надпреварата в исландската столица е избрана неслучайно за тази цел - с 401 участници от 49 федерации, сред които 27 гросмайстори, 32 международни майстори и 5 гросмайстори за жени тази проява е традиционно много силна и престижна. Списъкът с участници оглавяваше Богдан-Даниел Дяч от Румъния, заемащ 44-то място в световната ранглиста, който спечели турнира еднолично с актив от 7,5 точки.

Нургюл остана само на точка след него, като изпревари много състезатели с по-висок рейтинг. Деветнадесето място в генералното класиране (при 36-и стартов номер) и второ при жените с равен брой точки с първата са отличен атестат за готовността ѝ за тежкото изпитание в Канада. Пет победи, три ремита и загуба само от третия в крайното класиране са статистика, по-важното е, че в ситуация, когато не трябва да разкрива дебютните си секрети, готвени за Торонто, Салимова постигна най-високия рейтинг в досегашната си кариера - 2432. Постижение, което съвсем скоро ще надмине."