Медия без
политическа реклама

Прокуратурата в Испания поиска 5 г. затвор за Анчелоти

Треньорът на "Реал" е укрил данъци за над 1 млн. евро при първия си престой в клуба

06 Март 2024
ЕПА/БГНЕС
Карло Анчелоти получи обвинението в данъчни измами в деня на домакинския мач реванш срещу РБ "Лайпциг" от 1/8-финалите на Шампионската лига

Прокуратурата на провинция Мадрид поиска почти 5 години (4 г. и 9 месеца) затвор за треньора на "Реал" (Мадрид) Карло Анчелоти, като го обвини в данъчна измама за над 1 млн. евро. през 2014 и 2015 г. - по времето, когато за първи път бе треньор на "кралския клуб".

Според обвинителния акт 64-годишният италианец, макар да е обявил пред данъчните власти статут на пребиваващ в Испания, с местожителство Мадрид, е вписал в данъчните си декларации само личните трудови възнаграждения в "Реал". Същевременно е премълчал приходите от маркетинговите права върху неговите изображения, които е прехвърлил на други субекти. 

Анчелоти е подписал трудов договор с "Реал" на 4 юли 2013 г., който е бил в сила до 30 юни 2016 г. И макар, че президентът на клуба Флорентино Перес го уволни 25 май 2015 г., италианският специалист е веднага си наел жилище в центъра на столицата и така до края на 2015 г. Испания "е останала център на неговите лични отношения и икономически интереси".

В писмените взаимоотношения на Анчелоти с "Реал", освен трудовото възнаграждение, има определени "някакви приходи от прехвърляне на имиджови права към клуба". Тук прокуратурата установява, че "за да избегне данъчното облагане на доходите от споменатите права върху изображения, получени, както от "Реал" Мадрид, така и от други марки, за различни събития, Анчелоти е приложил сложна и „объркваща“ мрежа от тръстове и компании, регистрирани за канализиране на събирането на права върху тези изображения."

Според министерството на правосъдието това обаче е просто "симулация на прехвърляне на права", но "без реална дейност" и затова обвинява треньора в общо две престъпления срещу държавната хазна - по едно за всяка година. 

„Чрез укриване на истинския бенефициент Анчелоти цели непрозрачност пред испанската общественост и хазната, така че нито той самият, нито някоя от споменатите компании да трябва да плаща данъци върху големите суми, получени в Испания или в чужбина", пише обвинението.

Според него Анчелоти е подписал личен договор на 1 юли 2013 г. (три дни преди контракта с "Реал"), с който е прехвърлил имиджовите си права на дружеството Vapia Limited за 10 г. срещу 25 млн. евро. Ден по-късно дружеството го назначава за свой пълномощник и му предоставя „максимални правомощия за действие, за да управлява правата върху изображенията“.

Когато подписа с "Реал" на 4 юи 2013 г. Анчелоти прехвърли 50% от имиджовите си права на клуба. Останалите 50% са останали у "неназована " и "неопределена " компания, която действа от името на италианския треньор. Впоследствие тя се оказва Vapia LLP (а не Vapia Limited), - установена в Лондон компания, регистрирана на Вирджинските острови.

"По този начин обвиняемият е използвал Vapia LLP, за да се представи официално пред "Реал" като собственик на имиджовите си права, въпреки факта, че те дори не са му били официално приписани, тъй като гореспоменатият договор за прехвърляне от 1 юли 2013 е с Vapia Limited", се казва в писмения отговор на "Реал" (Мадрид) до прокуратурата, който освобождава клуба от всякаква отговорност.

Според прокуратурата Анчелоти е подал навреме декларациите си за данък върху доходите на физическите лица, в които е потвърдил статута си на пребиваващ в Испания и където адресът му е имот в Мадрид. Но е записал в тях само трудовото си възнаграждение от "Реал". По този начин той излиза на отрицателен баланс от 39 575 евро през финансовата 2014 г. и 529 076 евро през 2015 г. - суми, които са му върнати от Данъчната агенция.

Прокуратурата уточнява, че доходът от имиджовите права на Анчелоти всъщност е бил в размер на 1 249 590 евро през 2014 г. и 2 959 768 през 2015 г., без върху тях да са платени данъци. Освен това треньорът е "пропуснал" да впише и собствеността си върху два имоти, намиращи се в чужбина, които се отдават под наем. 

От Министерството на финансите изчисляват загуби за хазната в размер на общо 1 062 079 евро (386 361 през фискалната 2014 г. и 675 718 през фискалната 2015 г.).

 

Право на обжалване

Обвинителният акт на прокуратурата може да бъде обжалван, а и не всички актове на правосъдното министерство на Испания се превръщат в присъда. По подобен начин преди няколко месеца сегашният треньор на "Байер" (Леверкузен) Чаби Алонсо, след години съдебни битки, получи от Върховния съд опавдателна присъда за подобно престъпление.

В неговия случай прокуратурата го обвини в три данъчни измами - през 2010, 2011 и 2012 г. (когато беше играч на "Реал") и поиска 2.5 г. затвор за прехвърляне на имиджовите му права на компания, базирана на португалския остров Мадейра. Алонсо отказа да сключи споразумение и води делото докрай.

Ключови думи:

Карло Анчелоти

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?