Саръбоюков получи покана за световното първенство по лека атлетика

България ще има общо трима състезатели в шампионата на планетата в Будапеща

09 Авг. 2023
SPORTAL.BG
Божидар Саръбоюков позира пред медиите след сребърния си медал на европейското първенство в Йерусалим.

Европейският вицешампион в скока на дължина за юноши до 20 г. Божидар Саръбоюков получи специална покана за участие на световното първенство по лека атлетика за мъже и жени в Будапеща (Унгария, 19-27 август). Поканата е персонална от световната федерация по лека атлетика (WA), съобщиха от БФЛА.

19-годишният състезател на "Хеброс" заслужи сребърен медал снощи на шампионата на Стария континент за юноши и девойки в Йерусалим (Израел) с нов национален рекорд от 8,22 м. Възпитаникът на треньора Димитър Карамфилов подобри личното си постижение с 25 сантиметра, като преодоля границата от 8 метра и в петте си успешни опита на финала. Той остана само на сантиметър от златото, спечелено от Матия Фурлани (Италия) с нов рекорд на шампионатите.

Също така постижението на Саръбоюков е 16-о най-добро в света за сезона, като е на 20 см от резултат №1 в дисциплината през 2023 г. - 8,42 м на индиеца Джесуин Алдрин от 2 март.

Благодарение на тийнейджъра в скока на дължина България ще има общо трима атлети на световното първенство в унгарската столица. Покрити нормативи за шампионата имат само Милица Мирчева (маратон) и Тихомир Иванов (скок на височина).

НА ЕВРО `23

Същевременно на европейското първенство U20 в Йерусалим вторият български финалист - гюлетласкачът Тодор Петров, остана на 8-о място в крайното класиране. Най-добрият му резултат в днешния финал беше 18,59 м, постигнат в третия опит. Другите му успешни хвърляния бяха на 17,94 м (първи), 18,18 м (втори) и 18,47 м (четвърти), а последните два опита бяха фаулове.

Континенталната титла спечели Ласе Шулц (Германия) с 20,21 м, пред сънародника си Лукас Шрьобер с 19,76 м и гърка Димитриос Антонатос с личен рекорд от 19,31 м.

Божидар Саръбоюков пък се класира за финал и във втората дисциплина, в която участва на Евро `23 - тройния скок. Той покри квалификационната норма (15,60 м) още от първия си опит, приземявайки се на 15,84 м.

Малко след него за финала, който е утре (10 август) от 19:35 ч. наше време, се класира и Лъчезар Вълчев. Във втория си опит европейският шампион в дисциплината до 18 г. скочи 16,01 м.

Опитите на двамата българи бяха и двата най-добри резултата в цялата квалификация днес. Третият ни представител в тройния скок Васил Русенов скочи 14,28 м остана на 21-во място от 23-ма участници в дисциплината.

Пламена Миткова пък се класира за финала в скока на дължина при девойките. След близо месец лечение на контузия световната шампионка в тази възраст от миналата година не успя да покрие квалификационната норма (6,45 м), но резултатът ѝ от 6,40 м се оказа достатъчен, за да продължи напред. Резултатът ѝ е седми сред всички 26 участнички в квалификацията.

Другата ни представителка в дисциплината Радина Величкова остана извън финала с 5,98 м и 21-во място. Финалът е в четвъртък.