Медия без
политическа реклама

Служебен медал нареди България на 15-о място в женския бокс

Страната ни е една от общо 20 в отборното класиране на бойкотираното заради Русия световно

27 Март 2023
БФБокс
Светлана Каменова (в средата) и останалите състезателки и треньори от националния отбор по бокс позират след края на световното първенство в Ню Делхи.

България раздели 15-о място в крайното класиране по медали на световното първенство по бокс за жени в Ню Делхи (Индия). Отборът ни спечели едно отличие по служебен път - Светлана Каменова получи бронз в кат. до 57 кг, след като победилата я на 1/4-финалите тайванка Лин Ю-тин впоследствие беше дисквалифицирана и всичките ѝ резултати бяха анулирани.

Така страната ни се превърна в една от общо 20 участнички в шампионата на планетата, регистрирали призово класиране в проведените общо 12 категории. Останалите с по един бронзов медал са Азербайджан, Беларус, Узбекистан, Южна Корея и Япония.

Трябва да се отбележи обаче, че 13-ото издание на световното за жени беше бойкотирано от редица водещи сили в бокса заради решението на международната асоциация (IBA) да допусне до участие Русия и Беларус без каквито и да е ограничения за състезателките им да ползват своите национални символи. Срещу политиката на IBA, управлявана от приближения до Владимир Путин руски функционер Умар Кремльов (от миналия четвъртък официален член на държавния Съвет по развитието на физкултурата и спорта към президента на Руската федерация), се обявиха 17 страни (19 национални федерации), които не изпратиха свои отбори в индийската столица:

Аржентина, Великобритания (Англия, Уелс, Шотландия), Дания, Ирландия, Исландия, Канада, Латвия, Литва, Нидерландия, Норвегия, Полша, САЩ, Украйна, Финландия, Чехия, Швейцария и Швеция.

В тяхно отсъствие като отборен шампион завърши домакинът Индия с общо 4 медала, всичките златни (4-0-0). Второ и трето място в таблицата заеха съответно Китай със 7 отличия (3-1-3) и Русия с три (1-1-1).

Българският  отбор остана без медал на световното първенство за жени в Ню Делхи (Инд), след като последните ни две представителки загубиха в подножието на отличията - 1/4-финалите.
Три дни след като и последната българска боксьорка отпадна преди 1/2-финалите от световното първенство по бокс за жени в Ню Делхи се оказа, че отборът ни все пак печели медал на шампионата в индийската столица.
Пореден скандал се разрази на световното първенство по бокс за жени в Индия. Финалистката в кат. до 66 кг.