Медия без
политическа реклама

Тройно успешен ден за бокса, но без нова олимпийска квота

Стоеви са на финал в бадминтона, а кикбоксьори донесоха нови три медала от Европейските игри

30 Юни 2023Обновена
БОК / Любомир Асенов - LAP.bg
Хавиер Ибанес нанася дясно кроше в брадата на шведския представител Небил Ибрахим за третата българска победа в маратонския боксов ден на Европейските игри.

За втори път в кариерата си боксьорката Станимира Петрова се класира за финал на Европейските игри. На турнира в Краков-Малополска `23 шампионката от Минск `19 ще има възможност да защитата титла си в кат. до 54 кг, след като в днешния 1/2-финал се справи категорично с британката Чарли Дейвисън.

Българката проведе много стабилен мач, в който натрупа сериозно преимущество в първите два рунда и със стратегически комбинации в третия затвърди пълното си превъзходство. Съдиите бяха единодушни и отсъдиха победа с 5-0 гласа.

На финала в събота вечер от 19:00 ч. наше време Петрова, която е бивша световна и двукратна еврошампионка, ще се изправи срещу румънката Ленуца Перижок. Бившата европейска шампионка победи в другия 1/2-финал туркинята Хатидже Акбаш с 3-2 съдийски гласа.

Успехът на Станимира даде победоносен старт на дългия ден за българските боксьори на Европейските игри в Полша и сякаш повлече крак. След нея победа извоюва и втората българска представителка в Топ 4 при жените - Светлана Каменова. В кат. до 57 кг тя постигна впечатляващ успех срещу световната шампионка Ирма Теста (Италия) с 4-1 гласа.

За титлата в неделя вечер Каменова ще спори с Амина Зидани (Франция), която в другия 1/2-финал елиминира Микаела Уолш (Ирландия) също с 4-1 гласа.

Третия пореден успех за българския бокс в днешния ден донесе Хавиер Ибанес в кат. до 57 кг при мъжете. Кубинецът с български паспорт се изправи на 1/2-финалите срещу Небил Ибрахим (Швеция) и го победи убедително с 4-1 съдийски гласа. Негов съперник за златото вдругиден ще бъде Хосе Килес Бротонс (Испания), минал през Василе Устурой (Белгия) с 5-0 гласа.

Програмата на тима ни в днешния маратонски ден закри Йордан Морехон (+92 кг). Той загуби спора за място във финала с 0-5 гласа срещу с Делишъс Ори (Великобритания) и пропусна възможността да донесе четвърта олимпийска квота за българския бокс и общо 7-а за страната ни за игрите в Париж 2024. Останалите ни представители си гарантираха виза за френската столица следващото лято още с класирането за 1/2-финалите, но при най-тежките изискването за участие на XXXIII летни игри беше достигане до финала на континенталната олимпиада в Полша.

Боксьорите Станимира Петрова, Светлана Каменова и Хавиер Ибанес станаха осмият, деветият и десетият български спортисти, които си осигуриха участие на олимпийските игри в Париж 2024.

БАДМИНТОН

Сестрите Габриела Стоева и Стефани Стоева направиха предпоследната стъпка към нов връх в кариерата си при женските двойки в бадминтона. Хасковлийките победиха на 1/2-финалите Марго Ламбер и Ан Тран (Франция) след обрат с 2:1 (-17, 14, 12) и утре ще имат шанс да спечелят втората си титла от Европейски игри след Баку `15.

За Стоеви, които също така са и трикратни европейски шампионки от класическите първенства на Стария континент (2018, 2021, 2022), това беше първи загубен гейм от началото на турнира в Карков-Малополска `23. В спора за златото в събота от 19:00 ч. съпернички на българките ще бъдат Дебора Жил и Шерил Сайнен (Нидерландия), които във втория 1/2-финал сразиха Линда Ефлер и Изабел Лохау (Германия) с 2:1 (14, -19, 17).

КИКБОКС

Нови три медала за България осигуриха националите ни по кикбокс. Александра Димитрова преодоля 1/4-финалите в кат. до 52 кг фул контакт на ринг с 3:0 срещу Ясмина Над (Сърбия). Утре нейна съперничка за място във финала ще бъде италианката Никол Перона, като загубилата ще получи бронз.

При мъжете Иван Кръстанов спечели в 1/4-финал на лайт контакт в кат. до 79 кг срещу Лука Падоан (Италия) с 2:1. За място във финала утре той ще се бие с Ал Амин Рмадан (Германия).

На 1/4-финалите в дисциплината пойнтфайтинг в кат. до 50 кг на татами Кристина Николова загуби от Мелин Надин Лашо (Швейцария) с 16:19.

По-късно обаче българката триумфира в 1/4-финала на лайт контакт с 3:0 срещу Анна Кнобел (Полша) и също си осигури място на почетната стълбичка. В двубой за влизане във финала Николова ще се изправи срещу Мишел Месмер (Германия), надделяла над Изабел Марлис Хаген (Швейцария) с 2:1.

С тези три отличия в кикбокса България вече има гарантирани общо 12 медала от Европейските игри `23.

ФЕХТОВКА

Отборът ни на сабя за жени днес също имаше шанс да извоюва призово класиране, но загуби в директен дуел за 3-то място в турнира по фехтовка. Българките в състав Белослава Иванова, Емма Нейкова, Олга Храмова и Йоана Илиева стартираха с победа над Турция с 45:24, след което на 1/4-финалите надиграха тима на Испания с 45:44.

На 1/2-финалите сабльорките ни загубиха от Франция с 35:45, а в малкия финал за бронза отстъпиха пред Унгария 40:45. Въпреки това четвъртото място в крайното класиране е рекордно за българската фехтовка на континентално първенство. Титлата спечелиха французойките, които във финала надделяха над Италия с 45:38.

Тимът на България на шпага за мъже в състав Йордан Гълъбов, Светлозар Искров, Илия Чакъров и Марин Атанасов отпадна още в I кръг, победен с 35:45 от Полша на 1/16-финал. В крайното класиране нашите шпажисти заеха 21-во място от 24 отбора.

СТРЕЛБА

В стрелбата от 25 м с пистолет Стоян Пушков събра 572 т. и зае 15-о място в квалификацията, а за финала се класираха състезателите от Топ 8.

На трап при жените Селин Али се нареди 21-ва и също не намери място сред осемте финалистки.