Волейболният отбор на България взе първа победа на Евро 2023

След 3:1 срещу Финландия в събота нашите излизат във Варна срещу състава на Украйна

31 Авг. 2023
CEV
Алекс Грозданов (№11) и Николай Пенчев са затворили с двойна блокада атаката на финландеца Йонас Йокела (№13) по време на мача във Варна.

Националният отбор по волейбол на България се поизмъчи, но успя да спечели първата си победа на европейското първенство във Варна - 3:1 (26, 25, -15, 16) срещу състава на Финландия във втория кръг мачове от гр.В.

След тежката загуба с 1:3 на старта срещу Испания днес селекцията на треньора Пламен Константинов започна нервно двубоя със скандинавците и пред почти целия първи гейм изоставаше. В крайна сметка, след отлични изяви на капитана Цветан Соколов и Денис Карягин, българите измъкнаха успеха с 28:26 т.

Сценарият се повтори и във втората част - 27:25, след което Константинов коментира в ТВ ефир, че нашите все още не могат да се отърсят от нервното напрежение, че играят пред българска публика в Двореца на културата и спорта. "А и за много от момчетата това е първо голямо първенство, но се надявам да се успокоят и да влезем в ритъм", добави треньорът.

Веднага след това обаче финландците взеха третия гейм убедително с 25:15. Въпреки това развитие, в четвъртата част нашите излязоха пределно мобилизирани, натрупаха аванс от 5 точки още в началото, увеличиха го до 8 при 20:12 и бързо затвориха мача.

Отборната статистика сочи, че българският тим имаше превъзходство на блокада (11:9 спрени атаки на мрежата) и е направил повече асове от сервис - 4:2. Финландците пък са били по-добре при атаките на мрежата - 49:45, и са направили две грешки по-малко - 24:26.

Най-полезен за тима ни, както и срещу Испания, бе капитанът Цветан Соколов с 16 т. (4 блокади и 2 аса). Денис Карягин завърши с 15 т. (2 блока и 1 ас), Мартин Атанасов с 11, а Алекс Николов със 7.

За Финландия най-резултатни с по 18 т. бяха Лука Мартила (2 блока и 2 аса), Йонас Йокела, а Алексей Жбанков добави 11 (4 блока).

Следващият мач на българските волейболисти ще е в събота (2 септември) срещу един от фаворитите в гр.В - Украйна (№13). Следват двубои с Хърватия (на 3-и) и с най-силния тим в групата - Словения (№8 в света), на 5-и.

Първите 4 отбора в крайното класиране на гр.В ще играят на 1/8-финалите, които отново ще са във Варна, а съперници "на кръст" ще са първите 4 от гр.D (в нея са Франция, Гърция, Израел, Турция, Португалия и Румъния).