Втора загуба изпепели шансовете на волейболистите за Париж 2024

Българският тим пропусна да реализира геймбол в две от частите и падна от Аржентина

03 Окт. 2023
FIVB
Тройна българска блокада в състав Цветан Соколов (№19), Николай Колев (3) и Александър Николов (23) опитва да спре атаката на Бруно Лима по време на мача в Сиан

Загуба от Аржентина изпепели шансовете на българските волейболисти за класиране на олимпийските игри догодина. Рано тази сутрин селекцията на треньора Пламен Константинов падна с 0:3 (-25, -21, -29) на квалификационния турнир в китайския град Сиан и на практика загуби възможност за завърши на едно от първите две места, които дават квота за в Париж 2024.

Българският тим игра силно, но в заключителните точки от геймовете така и не успяваше да наложи преимущество над "гаучосите". Особено болезнени бяха развръзките в първата и третата част, в която българите стигнаха до геймбол, но не успяха да ги реализират.

Нашият тим допусна прекалено много грешки на начален удар - 18, седем от които капитанът Цветан Соколов, който иначе стана топреализатор с 20 т. Така Соколов е начело сред реализаторите в целия квалификационен турнир с общо 60 т. от три мача. За съжаление нито един от другите в отбора ни не успя да достигне двуцифрен брой точки - Мартин Атанасов е с 9, Аспарух Аспарухов, Алекс Грозданов и Александър Николов завършиха с по 7.

От аржентинците се отличиха Бруно Лима с 16 т. и Факундо Конте с 11.

Това е втора загуба за България от три мача след тази от европейския шампион Полша, след която националният ни отбор заема 6-о място с 3 т. (от победата над Китай на старта), като назад са само Китай и Мексико (по 0 т.). На първите две места, които дават квоти за Париж 2024, засега са Аржентина (6 т.) и Полша (5 т., но и мач по-малко). Следват Канада (5 т.), Нидерландия и Белгия ( по 4 т.), като всички тимове са с мач по-малко.

Утре българският отбор ще играе четвъртия си двубой в Сиан - срещу състава на Нидерландия.