Медия без
политическа реклама

Бъдещето е на умната енергетика

Интелигентните газови мрежи са основа за зеления преход

europeanfiles.eu
Технологиите създават мост между електрическата мрежа и газовата мрежа чрез водородния вектор.

Градовете се променят, енергетиката също. В наши дни протича трансформация на газопреносната мрежа - с цел осигуряване на по-голяма ефективност, икономичност и природосъобразност, както и съвместимост с други мрежи.  
Разработването на интелигентни, дигитализирани и свързани мрежи е ключов фактор и за решаването на въпроса с разнородния сграден фонд в Европа – от гледна точка на възраст, размер, етап на обновяване и източници на отопление.
Чрез интегрирането на повече възобновяема и местна енергия интелигентните газови мрежи се превръщат в основа за енергийния преход. Те способстват и за постигането на четири важни цели на газоразпределителните компании.

1. Използване на местни ресурси в кръгова икономика чрез насърчаване на нагнетяването на зелени газове от местно производство 

Интелигентните мрежи увеличават максимално капацитета на мрежата за интегриране на децентрализирано производство на различни видове зелени газове като например биометан, синтетичен биометан или водород, като способства за декарбонизацията при крайните потребители (отопление, готвене, промишлени процеси и транспорт).
Биометанът, който е 100% възобновяем и се произвежда по места от органични отпадъци, е напълно съвместим с мрежата, като може да се съхранява на ниска цена в съществуващите газови хранилища.

 

2. Развиване на възобновяема енергия на разумна цена чрез ползване на газовата инфраструктура


През студените зимни месеци търсенето на енергия достига максимум. Отговор на това предизвикателство дават интелигентните газови мрежи, които осигуряват капацитет за съхранение и гъвкавост на инфраструктурата. С тяхна помощ може да се посрещнат промените в енергийното потребление и то на разумна цена. 
Нагоре по веригата интелигентните мрежи улесняват интегрирането на възобновяемо електричество в мрежата, като се ползва гъвкавостта и потенциалът за междусезонно съхранение на газовата инфраструктура.

Технологиите създават мост между електрическата мрежа и газовата мрежа чрез водородния вектор. Така има възможност за синергия между нагнетяването на биометан в съществуващите мрежи и обещаващото развитие на водорода.
Надолу по веригата интелигентните мрежи осигуряват гъвкавост при посрещане на нуждите на потребителите чрез контролирани хибридни решения като например микрогенерация или хибридни котели, които се състоят от комбинация от газов кондензен котел и електрическа термопомпа.

3. Насърчаване на действия за контролиране на търсенето на енергия чрез интегриране на иновативни технологии и осигуряване на данни 


Разработването на интелигентни технологии в областта на отоплението и охлаждането е важна отправна точка за решенията за управление на енергията. Като помагат на потребителите и регионалните играчи да разберат по-добре потреблението си на газ и като насърчават интегрирането на решения, осигуряващи както рентабилност, така и комфорт за потребителите (свързани отоплителни системи, контролируемо оборудване), интелигентното газово и и хибридно оборудване дава на потребителите безплатен достъп до данни за потреблението им и възможност да
предприемат съответни действия.

Точно затова се монтират смартразходомери като ефективно средство за точно отчитане на потреблението и управление на търсенето и потреблението.

4. Осигуряване на незамърсяващи решения за транспорта 

 

Интелигентните газови мрежи улесняват свързването на зарядни станции за автомобили, задвижвани с природен газ, като те са много подходящи за тежкотоварни средства като автобуси, ванове и камиони. В сравнение с дизеловото гориво природният газ е икономично и екологично гориво и предимствата се увеличават при ползване на възобновяеми газове като биометан.

Ключови думи:

умни газови мрежи