Медия без
политическа реклама

Робот пчела направи контролиран полет

12 Ноем. 2019НАДЯ СТЕФАНОВА

Американски инженери създадоха миниатюрен летящ робот с тегло 0,66 грама, способен да извърши дълъг контролиран полет. Той е оборудван с четири двойки крила, които се свиват под въздействието на електрическо поле и така придвижват робота напред. Статия за робота е публикувана в списание Nature.

През последните години различни групи инженери разработват микророботи с маса, по-малка от грам. На сегашното ниво на технологично развитие това технически е изключително трудна задача, тъй като в устройство с такава маса и размер е необходимо да се комбинират двигателен механизъм, контролно табло, източник на енергия или външна система за приемане на енергия. Миналата година DARPA обяви конкурс за разработване на необходимите компоненти. 

Прототипи на роботизирани пчели с тегло няколкостотин милиграма вече съществуват, като в последните разработки техните възможности са нараснали значително. Например наскоро две групи инженери от университетите в Харвард и Вашингтон представиха летящи роботи, задвижвани от слънчева енергия, както и роботи, които получават енергия чрез жица. И двата вида минироботи изпълняваха контролиран полет.

Всички тези роботи използват пиезоелектрически задвижващи механизми, които са доста удобни поради малкия си размер и тегло, но имат ограничена устойчивост при удар. Това е важно, тъй като такива роботи летят доста нестабилно. Сега инженерите, ръководени от Робърт Ууд от Харвардския университет, са решили и тези проблем. 

Основният елемент на новата роботизирана пчела се състои от един цилиндричен задвижващ механизъм и две крила в краищата. Те са фиксирани едновременно към задвижването и към рамката, така че когато изпълнителният механизъм се свие, крилата се движат в една посока, а при разширяване - в другата. Задвижващите механизми се състоят от диелектричен еластомер, който променя формата си под въздействието на електрическо поле.

Инженерите сглобиха няколко прототипа, които имаха от две до осем крила, като най-големият е с 8 крила и маса от 660 милиграма. 
Авторите експериментално показаха, че създадените от тях роботи могат да се сблъскат със стени или други роботи, без да повредят крилата и други елементи.
В тази област напредъкът е голям. Миналата година Rolls-Royce представи проект на микророботи за диагностика и ремонт на самолетни двигатели отвътре.