Медия без
политическа реклама

В САЩ искат AI компаниите да посочват материалите с авторски права

Pixabay

Горещият дебат за използването на материали, защитени с авторски права, в системите за обучение на изкуствен интелект (AI) продължава. Американският конгресмен Адам Шиф представи законопроект, който ще изисква от компаниите за изкуствен интелект да описват всяко произведение, защитено с авторско право, в своите набори от данни.

 

"AI има разрушителния потенциал да промени икономиката ни, политическата ни система и ежедневието. Трябва да балансираме огромния потенциал на AI с изключително важната необходимост от етични насоки и защита" - посочва конгресменът в свое изявление.

 

Той добавя, че законопроектът "подкрепя иновациите, като същевременно защитава правата и приноса на създателите на съдържание, гарантирайки, че те са наясно, когато работата им допринася за набори от данни за обучение на AI”. По думите на Шиф това е зачитане на творчеството в ерата на изкуствения интелект и съчетаване на технологичния напредък със справедливостта.

 

Ако т.нар. Закон за разкриване на авторските права на генеративния изкуствен интелект бъде приет, компаниите ще трябва да подават в Регистъра на авторските права всички съответни данни най-малко 30 дни преди публичното представяне на AI инструмента. В противен случай Службата за авторско право ще наложи глоба, чийто точен размер ще зависи от размера на компанията и от предишни нарушения. 

 

Редица организации като Асоциацията на звукозаписната индустрия на Америка (RIAA), SAG-AFTRA и WGA вече изразиха своята подкрепа за законопроекта. Развлекателната индустрия също активно призовава за защита на авторското право в контекста на масовото навлизане на изкуствения интелект.

 

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?