Медия без
политическа реклама

20-30 млн. лв. ще струва ремонтът на 12 моста след наводненията

РЗИ-Бургас издаде препоръка да не се влиза в морето по плажовете на засегнатите райони

07 Септ. 2023Обновена
БГНЕС
Щетите от потопа тепърва ще се оценяват.

Предварителните оценки за щетите от наводненията сочат, че, освен другите щети, трябва да бъдат поправени 12 моста, което ще струва между 20 и 30 милиона лева. Във фонда за бедствия и аварии наличните средства са около 60 милиона, тоест, те ще бъдат достатъчно за покриването на щетите. Това обяви министърът на финансите Асен Василев на брифинг в парламента. Той проведе среща с участието на МВР, свикана от председателите на парламентарните комисии по бюджет и вътрешни работи Йордан Цонев и Десислава Атанасова.

Стоян Темелакиев, зам.-министър на МВР, обяви, че комисията по бедствията и авариите, през която става обезщетяването на пострадалите, вече събира данни и ще се събере до 10 дни, за да разгледа постъпилите конкретни предложения и да вземе решения, за да започне процесът по възстановяването.

Василев съобщи още, че по данни на областните управители в страната има около 250 проблемни участъка, които трябва да бъдат почистени като мярка срещу наводненията. Според министъра в Министерския съвет се създава необходимата организация за това, а за следващия държавен бюджет се планира специален многогодишен фонд, който ритмично да осигурява финансиране за такива дейности.

 

Без система за ранно предупреждение

 

Междувременно стана ясно, че България, която уж е модерна европейска държава, си няма работеща система за ранно предупреждение, която да се задейства при връхлитащо бедствие. "Сирените се включват само в Деня на Ботев и при учебни тревоги и никога при реални бедствия", коментира бившият министър на екологията Борислав Сандов в четвъртък сутринта по бТВ.

 

Думите му бяха потвърдени от Николай Николов, бивш шеф на Пожарната и настоящ консултант на президента Радев. А обяснението, което инж. Николов даде, е потресаващо - не е ясно кой трябва да преценява и да решава, че е настъпил моментът да се уведоми населението. Все пак държавата работела по въпроса - решението се нарича BG Alert. 

Това е система за ранно предупреждение, която ще праща съобщения до хората чрез смартфоните, вкл. и указания какво да правят, обясни главен комисар Николов. 

Като член на ЕС България е длъжна да има система за известяване - по силата на еврорегламент. 

 

Двата общински язовира над Лозенец са поели ударната вълна и са спасили района от още по-големи беди и разрушения, обяви в четвъртък сутринта кметът на Царево Георги Лапчев по бТВ. Единият язовир е бил напълно празен и е побрал огромни обеми водна маса, това е спасило стотици хора в района, иначе целият комплекс „Оазис” нямаше да съществува, обясни Лапчев. 

Кметът няколко пъти натърти в тв ефир, че темата за безогледните сечи, сухи дерета и безобразното застрояване била "мантра" и единствената причина за опустошенията сега били рекордните валежи. В социалните мрежи се появиха множество коментари, че за водния апокалипсис са допринесли човешки действия и бездействия.  

Има сигнали за засипани дерета и неподдържани корита, които трябва да се проверят, коментира бившият екоминистър Борислав Сандов.

 

Възстановяване

Ще бъде изградено временно съоръжение при Царево, по което ще се пренасочи трафикът от разрушения мост на второкласния път Царево - Варвара.

Шосето Царево - Синеморец остава затворено, защото мостът в края на град Царево в посока Синеморец е извън строя. 

Мостът при къмпинг "Нестинарка", който пропадна, вече е възстановен. Пуснато е и движението между Синеморец и Ахтопол. Двата язовира в района на Царево ще бъдат напълно източени, за да бъдат спешно ремонтирани стените им, които са повредени от мощната вълна.

 

Междувременно екипи на Агенцията за социално подпомагане правят огледи на място. Пострадалите от потопа могат да кандидатстват за помощ от държавата. Предвиждат се по 1512 лв. за възстановяне на къщи и жилищни помещения. Отделно се отпускат и 2500 лева за повредените електрически уреди.

Възстановява се поетапно водоподаването в населените места, засегнати от наводненията, съобщи правителствената информационна служба. Всички екипи на ВиК-Бургас са на терен и работят. Възстановено е водоподаването при Караагач и Лозенец. Утре по обяд ще бъде възстановено и водоподаването в Резово, след подмяна на помпа. В Бродилово, където също се очаква подмяната на изгоряла помпа, има осигурена вода за два дни. В село Заберново няма вода, закарана е водоноска. Има проблем с довеждащ кабел към помпената станция. Ще се извика външна лаборатория, за да се открие точното място на аварията, съобщиха още от правителствената пресслужба.

Работи се по канализацията в Царево и Караагач, но все още не е възстановена - вероятно ще е необходим допълнителен външен ресурс. Пробите от водата от язовир “Ясна поляна” вече са в норма. Работи се по изпомпване на водата от Пречиствателна станция „Царево” - тя е най-пострадала, след което съвместно с EVN ще се извърши ремонт на ел. съоръжения. Токът в Арапя е пуснат. Осигурена е техника от ВиК-Пловдив и техника от ВиК-Стара Загора.
 

Обход

Обходният маршрут за моторни превозни средства до 12 т от Царево в посока Ахтопол преминава по третокласния път Китен – Царево, подминава се входът за Царево и на следващата отбивка се завива наляво покрай електроразпределителната станция и пожарната, поясни пътната агенция.  Преминава се през квартал „Мандрата" до ул. „Нестинарка", през квартал „Василико", къмпинг „Нестинарка" до кръстовището за село Бродилово и от третокласния път III-9901 до Ахтопол и обратно.

 

Къпането в морето забранено

Препоръка за временно преустановяване на къпането в морето в засегнатите от бедствието зони в Община Царево, издаде Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Бургас. Причината са безпрецедентните обилни валежи и навлизането на огромни маси кална вода чрез реки и дерета в морската акватория, информираха от РЗИ. От там посочиха, че предприетите мерки са с цел недопускане неблагоприятно въздействие върху здравето на къпещите се.

Преустановяването на къпането е желателно до доказване "съответствието на микробиологичните показатели на морската вода с действащата нормативна база", гласи съобщението. Междувременно в парламента екоминистърът Юлиян Попов коментира, че замърсяването в засегнатите от наводненията райони не е тежко и е нормално след буря. Предполагам, че за няколко дни ще се успокои, добави Попов. Разбира се, има замърсяване в резултат на наводненията, посочи той. По думите му това са временни замърсявания и нивата им се оценяват в момента, а отговорните институциите следят ситуацията.

Проверяват се информации в социалните мрежи за изхвърлени предмети, „за вероятни зауствания“, каза още министърът. Вчера във "Фейсбук" бяха публикувани снимки на показали се тръби на някои от плажовете, опустошени от бурята. Смята се, че те са отходни и разкриват прикрито изливане на фекални и други отпадни води от близките заведения в морето. Единият пост се отнася до плажа Атлиман в Китен. "Едно закътано заливче, където не съм виждал червен флаг. В сърцето му се изливат отпадъчни води от прилежащите заведения и хотели. Вчерашното бедствие е изровило тръбите. Снимах и една рекичка в другия край на същия плаж. Кафявия цвят не ми се струва естествен", пише Янко Алексиев.

Днес темата бе коментирана и в сутрешните блокове на телевизиите. „Това е всъщност дълбоководно заустване, което в случая е плитководно. Това е причината да има определени измервания, които показват високо ниво на ешерихия коли. Хората не са знаели, че на 50 метра навътре в морето има тръба“, обясни бившият екоминистър Емил Димитров-Ревизоро.

Още по темата